DOGU AKDENIZ'DE TURKIYE KARSITI KOMPLO DERINLESIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Büyük Skandal... Kıbrıs Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, Avrupa Birliği sözde GKRY Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) balıkçılık kontrolleri yaptı, 16 ihlal tespit edip, işlem yaptı ve kimsenin gıkı çıkmadı! Türkiye derhal tepki göstermeli ve MEB ilan etmelidir! Daha ne bekliyoruz?!

AVRUPA BALIKÇILIK KONTROL HİZMETLERİ TÜRKİYE VE KKTC'NİN DENİZ YETKİ ALANLARINI YOK SAYDI!

AB, Kasım ayı içerisinde GKRY'nin sözde MEB’inde balıkçılık kontrolleri yaptı. Avrupa Balıkçılık Kontrol Hizmetleri himayesinde gerçekleştirilen kontrollerde Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanları yok sayıldı! Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi yaptığı açıklamada, "Kıta sahanlığımız var, MEB’imiz yok dersek olacağı buydu." değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİ ORTAK BALIKÇILIK KONTROL PROGRAMI DOĞU AKDENİZ'DE İTALYAN NAVE GREGORETTI CP-920 GEMİSİ İLE FAALİYETTE

Akdeniz’de Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Kontrol Programı, yedi üye devlet olan; GKRY, Fransa, Yunanistan, İtalya, Malta, Portekiz ve İspanya'dan kaynak ve araçlar temin ederek, AB üyesi devletlerin MEB’inde balıkçılık kontrolleri yapıyor. AB Ortak Balıkçılık Kontrol Hizmetleri, üye devletlerin tahsis ettiği gemilerce yapılan ortak denetim faaliyetlerini de koordine ediyor. Kontrol çalışmalarında yer alan İtalyan Nave Gregoretti CP-920 gemisi, 7 – 28 Kasım 2021 (7 – 12 Kasım, 15 – 20 Kasım ve 23 – 28 Kasım olmak üzere 3 dönem halinde) tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de faaliyet gösterdi.

GKRY: “Bölgemizde balıkçıları kontrol eden İtalyan gemisi Nave Gregerotti, Doğu Akdeniz’de AB sularının denetim ve kontrolünün ne denli önemli olduğunu gösteriyor”

23- 28 Kasım’daki kontroller sözde GKRY’nin MEB'inde ve GKRY’nin MEB haklarının kullanım çerçevesinde yapılmıştı. Gemi kontroller yaparak balıkçılık ve avlanmayla alakalı bir tablo oluşturdu! GKRY’nin sözde MEB’inde GKRY ve AB adına balıkçıları kontrol eden 62 metrelik İtalyan Sahil Güvenlik gemisi Nave Gregerotti’nin 30’dan fazla personeli bulunuyor. Personel harici gemide: 4 İtalyan, 3 Rum, 1 Yunan ve 1 görevli olmak üzere toplam 9 müfettiş olduğu belirtildi. GKRY tarafından yapılan resmi açıklamada, “Bölgemizde balıkçıları kontrol eden İtalyan gemisi Nave Gregerotti, Doğu Akdeniz’de AB sularının denetim ve kontrolünün ne denli önemli olduğunu gösteriyor” denildi.

TÜRKİYE VE KKTC'NİN MEB'İNİ YOK SAYAN BU SAYGISIZ VE HADSİZ UYGULAMALRA EN İYİ CEVAP MEB İLAN ETMEKTİR

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi yaptığı açıklamada," Türkiye ve KKTC'nin MEB’ini yok sayan (ki ilan edilmediği için de maalesef yoktur) bu saygısız ve hadsiz uygulamalara en iyi cevap yılardır söylediğimiz gibi MEB ilan etmek olmalıdır. GKRY bile 2003 yılında ilan etmiş iken…" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://twitter.com/turkdegs/status/1468888240098791427