Donbass'ta Çatışmalar Şiddetleniyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Üçüncü ayı geride kalan Ukrayna Savaşı'nda şiddet dozajı gittikçe artıyor. Danimarka Ordusu'nun Ukrayna'ya tedarik ettiği iddia edilen Harpoon füzeleri ve ABD obüslerinin de Ukrayna'nın doğusundaki savaşta kullanıldığı belirtiliyor.  Cuma günü yayınlanan bir videodaki konuşmasında Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, “Donbass'taki durum çok zor. Ancak işgalciler Lyman ve Severodonetsk'in kendilerine kalacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Donbass Ukrayna’nın olacak” demişti.

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı özellikle Rusya'nın Karadeniz'deki ağır gemi kayıplarının ardından daha da şiddetlendi. Rusya, Ukrayna'nın iç bölgelerine yaptığı saldırılardan beklediği sonuçları elde edemeyince Ukrayna'nın doğusunu tam kontrol altında tutmaya odaklandı. Rus kuvvetleri özellikle maden ve endüstriyel kompleksler açısında güçlü Donbass bölgesinin tamamen kontrolüne odaklanmış vaziyette. Konvansiyonel silahlarını Ukrayna sahasında tam kapasite kullanmayan Rusya, Ukrayna'ya uluslararası güçlerin silah desteği sağlamasıyla birlikte bu stratejiden de vazgeçerek tam kapasite şiddet kullanmaya başladığı belirtildi. 

Ukrayna'nın elde ettiği silah sistemlerinin ve Harpoon gemisavar füzelerinin, güneydeki Odessa Limanı da dahil olmak üzere ülkenin kıyılarını savunmak için Ukrayna yapımı 'Neptün' füzeleriyle birlikte kullanılacağı belirtiliyor. Rusya'nın Mariupol'ü ele geçirmesiyle birlikte Rusya'nın Grad füzelerini de sahada aktif şekilde kullanılacağı belirtiliyor.