Dün Yeni Zelanda, Bugün Çin Pasifik'te Hedef; Solomon Adaları

Sosyal Medyada Paylaş!

Dün Yeni Zelanda'nın askeri varlığını artırma kararı aldığı ve geçtiğimiz aylarda Çin ile askeri işbirliği anlaşması imzalayan Solomon Adaları'na 26 Mayıs 2022 tarihli bir ziyaret gerçekleştiren Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, görüşmede, Solomon Adaları'nın 2019'da Tayvan'daki Çin Cumhuriyeti yerine Çin Halk Cumhuriyeti'ni diplomatik olarak tanıma kararı aldığı için kutladı. 

20 Nisan 2022 tarihinde Solomon Adaları ve Çin arasında 'Güvenlik İşbirliği Anlaşması' imzalanmıştı. Bu anlaşmanın ardından başta Yeni Zelanda olmak üzere Pasifik ülkelerinin bir kısmı Çin'in bölgedeki askeri varlığını güçlendireceğini ifade ederek itirazlarda bulunmuştu. Anlaşmanın Çin savaş gemilerinin Solomon Adaları limanlarına demirleyebileceği, kısa süreli bekleyebileceği, lojistik ikmali ve geçiş yapabileceğini öngördüğü ileri sürülmüştü. 

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden, Pasifik ülkelerini kapsayan bir tura çıkmış ve bölge ülkeleriyle ekonomi ve güvenlik alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalamıştı. Bugün ise Çin Dışişleri Bakanı Vnag Yi benzer bir misyon ile 10 gün sürecek ve 8 ülkeyi kapsayacak bir tura çıktı.