ERBAKAN: GOZ GORE GORE BIZIM HAKKIMIZ OLAN DOGALGAZI CIKARIYORLAR!

Sosyal Medyada Paylaş!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın da defaatle gündeme getirdiği ve uyarıda bulunduğu Türkiye ve KKTC'nin milli hak ve menfaatlerini hedef alan GKRY'nin 5 ve 10 nolu parsellerdeki sondaj çalışmalarına ilişkin gereken tepkinin verilmesi yönünde bir çağrıda bulundu. Erbakan, "Milli menfaatlerimizin, ülke olarak geleceğimizin söz konusu olması nedeniyle bu konuda gerekli uyarıyı yapmayı bir vazife biliyoruz." dedi.

 

ERBAKAN: “MİLLİ MENFAATLERİMİZİN SÖZ KONUSU OLMASI NEDENİYLE BU KONUDA GEREKLİ UYARIYI YAPMAYI BİR VAZİFE BİLİYORUZ”

 

Erbakan yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs adası çevresinde Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesi sınırları içerisinde bulunan birtakım parseller var. Bunlardan 5. parsel ve 10. parsel, buralarda yaşanan gelişmeler ister istemez bütün dikkatleri Kıbrıs adasına tekrardan çekti. Milli menfaatlerimizin, ülke olarak geleceğimizin söz konusu olması nedeniyle bu konuda gerekli uyarıyı yapmayı bir vazife biliyoruz.” dedi.

 

GÖZ GÖRE GÖRE BİZİM HAKKIMIZ OLAN DOĞALGAZI ÇIKARIYORLAR!

 

GKRY, Exxon Mobil ve Katar ortaklığına da değinen Erbakan, “Daha önce Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesi sınırları içerisinde bulunan 5. parselde GKRY, Exxon Mobil ve Katar Petroleum yani Katar’ın petrol ve doğalgaz şirketi ortak bir şekilde sondaj faaliyeti yapmak konusunda anlaşmaya vardılar. Şimdi son yaşanan gelişmede 10. parselde yine GKRY, Exxon Mobil ve Katar petrol şirketi 10. parseldeki kuyuda sondaj çalışmasını fiilen başlatmış durumda. Göz göre göre bizim hakkımız olan doğalgazı orada bu sondaj kuyusuyla çıkartmaya başlıyorlar ve maalesef bizim tarafımızdan Sn. Dışişleri Bakanı’nın cılız bir açıklaması dışında herhangi bir adım atılmadığını görüyoruz. Bu son derece önemli bir konu.” dedi.

 

MİLLİ MENFAATLERİMİZİN ÇİĞNENMESİ SÖZ KONUSU!

 

Türkiye’nin, KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki haklarının gasp edilmesinin söz konusu olduğunu belirten Erbakan, “Milli menfaatlerimizin çiğnenmesi söz konusu. Burada GKRY’nin Enerji, Ticaret ve Endüstri Bakanı Natasa Pilides, Glaucus kuyusunda sondajın başladığını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla doğruluyor. Ve dediğim gibi bütün bu vahim gelişmeler karşısında maalesef sadece Dışişleri Bakanı’nın cılız bir açıklamasını görüyoruz. Bu noktada mevcut hükümetin Doğu Akdeniz’de meydana gelen bu son gelişmeler karşısında hak ve hukukumuzun korunması için gerekli adımları bir an evvel atmasını gerektiğini ifade ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: https://twitter.com/rprefahpartisi/status/1477352812887613440