Erdoğan’ın Zengezur Koridoru’na İlişkin Açıklamasını İran Nasıl Değerlendirdi?

Sosyal Medyada Paylaş!

Erdoğan’ın Zengezur Koridoru’na İlişkin Açıklamasını İran Nasıl Değerlendirdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni Azerbaycan’ın diğer bölgelerine bağlayacak Zengezur Koridoru projesiyle ilgili İran'dan da "olumlu sinyaller gelmesinin sevindirici" olduğunu söylemişti.

Ancak İran'dan gelen ilk resmi açıklamada, Güney Kafkasya'da "istikrarsızlık" endişeleri dile getirildi. İran'ın Yüksek Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Ali Ekber Ahmedian, 1 Ekim Pazar günü Ermenistan Güvenlik Kurulu Sekreteri Armen Grigorian ile "ikili ilişkileri, Kafkasya bölgesindeki gelişmeleri ve uluslararası meseleleri görüşmek üzere" Tahran'da bir araya geldi.

İran’ın Tasnim haber ajansına göre, Ahmedian görüşmede, "Bölgede jeopolitik her türlü değişim, güvenliği tehdit edecek, istikrarı bozacak ve (bölgesel) krizi tırmandıracaktır." ifadelerini kullandı.

İran'ın bölgedeki ülkeleri bir araya getirecek bir toplantı organize etmeye hazır olduğunu söyleyen Ahmedian, "açık ve yapıcı diyaloğun öngörülebilir güvenlik ve dengeli kalkınma" için elzem olduğunu belirtti. Tahran ve Erivan arasındaki ekonomik etkileşime vurgu yapan Yüksek Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, ülkesinin Ermenistan ile her yönden bağlarını güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi. Habere göre Armen Grigorian da iki ülke arasındaki uzun süreli ilişkileri işaret ederek, Ermenistan'ın ilişkilerini kapsamlı bir şekilde geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Grigorian, İran'ın Kafkasya'da barış ve istikrarı destekleme rolünü sürdürmesi isteğini de dile getirdi.

Tasnim haber ajansına göre, Ermenistan Güvenlik Kurulu Sekreteri, iki ülke tarafından ortaklaşa yürütülecek ekonomik, ticari ve endüstriyel projelerin hızla hayata geçirileceğini vurguladı.

 

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/articles/c1r4nr42wl4o