Fatih Erbakan: Yunanistan, Türkiye üzerinde baskı kurmaya çalışıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Yunan lobisinin Türkiye üzerinde baskı kurmaya çalıştığını belirtti. Doç. Dr. Cihat Yaycı'ya da atıfta bulunan Erbakan, Yaycı'nın Lozan’a göre karasularının 3 mil olduğu ve Yunanistan'ın buna uyması gerektiği uyarısını da yineledi.

FATİH ERBAKAN: YUNANİSTAN, TÜRKİYE ÜZERİNDE BASKI KURMAYA ÇALIŞIYOR

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin egemenlik haklarının tehdit edildiğini belirten Erbakan, “Yunanistan, Türkiye üzerinde baskı kurmaya çalışıyor” dedi.

ERBAKAN'DAN YAZILI AÇIKLAMA

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime yönelik yazılı açıklamalar yaptı. Son dönemde Doğu Akdeniz ve Adalar (Ege) Denizi'nde Türkiye’nin egemenlik haklarına Yunanistan tarafından tehdit edici hamleler yapıldığını belirten Erbakan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yunanistan, Türkiye’nin Lozan’dan kaynaklanan haklarını hiçe sayarak bir yandan Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde stratejik hamleler yapmaya çalışırken, diğer yandan savunma alanında Fransa ve ABD ile stratejik anlaşmalar yapma yoluna gitmektedir."

DR. FATİH ERBAKAN'DAN TÜMAMİRAL DOÇ. DR. CİHAT YAYCI'YA ATIF

Fatih Erbakan, Yeniden Refah Partisinin resmi web adresinde yaptığı açıklama Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı'ya da atıfta bulundu. Erbakan, "Yunanistan, karasularını 12 mile çıkarma isteğini gerçekleştirebildiği takdirde, Ege Denizi’nin yaklaşık % 72’sini egemenliği altına sokmuş olacaktır. Böyle bir durumda, ülkemizin hayati menfaatlerinin muhafaza ve müdafaa edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu noktada Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın ;  'Ege Denizi’nde statü 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile değil, 1923 Lozan Anlaşması ile belirlenmiştir. Lozan’a göre karasuları 3 mildir. Yunanistan imzacı olduğu Lozan’a saygı göstermeli ve uymalıdır' açıklaması dikkate alınmalıdır." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: https://yenidenrefahpartisi.org.tr/page/yunanistan-in-son-hamleleri-karsisinda-hukumeti-goreve-davet-ediyoruz/1979