FED Başkanı Faiz Artırım Hızını Yavaşlatacağını Söyledi

Sosyal Medyada Paylaş!

 

FED Başkanı Jerome Powell, Fed'in önümüzdeki ay faiz artırım hızını yavaşlatacağının sinyalini verirken, enflasyonu yenmek için borçlanma maliyetlerinin artmaya devam etmesi ve bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiğini vurguladı.

Çarşamba günü Washington'daki Brookings Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada yaptığı açıklamalar, Fed'in dört ardışık 75 baz puanlık hamlenin ardından 13-14 Aralık'ta buluştuğunda faiz oranlarını 50 baz puan artırması yönündeki beklentileri büyük olasılıkla güçlendiriyor.

Powell konuşmasının metninde, "Faiz artış hızını yumuşatma zamanı Aralık toplantısından önce gelebilir" dedi. "Sıkılaştırma politikasındaki ilerlememiz göz önüne alındığında, bu ılımlılığın zamanlaması, enflasyonu kontrol etmek için oranları daha ne kadar yükseltmemiz gerekeceği ve politikayı kısıtlayıcı bir seviyede tutmak için gerekli zamanın uzunluğu sorularından çok daha az önemli. ”

Ekonomistler önümüzdeki 12 ayda resesyona girme olasılığının daha yüksek olduğunu düşünürken Powell, ekonomi için sözde yumuşak inişin - veya "yumuşak" inişin - "çok makul" ve "hala ulaşılabilir" olmaya devam ettiğini söyledi. böyle bir sonuca giden yolun daralmakta olduğunu kabul etti.

Powell, faiz artırımlarıyla ilgili olarak, "bu noktada yavaşlamanın ekonomiye yönelik enflasyon ve daha yavaş büyüme risklerini dengelemek için iyi bir yol olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Geçen yıl uygulanan daha sıkı politikaya ve daha yavaş büyümeye rağmen, enflasyonu yavaşlatma konusunda net bir ilerleme göremedik” dedi.