Fed/Williams: Haziran Ayındaki Faiz İndirimi Doğru Hamleydi Ancak Gelecekte Bir Artış Olması Hala Gündemde

Sosyal Medyada Paylaş!

Fed/Williams: Haziran Ayındaki Faiz İndirimi Doğru Hamleydi Ancak Gelecekte Bir Artış Olması Hala Gündemde 

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının üç hafta önce faiz oranlarını sabit tutmasının doğru hareket olduğunu söylerken, devam eden ekonomik krizin ortasında bir noktada faiz oranlarını tekrar yükseltmek zorunda kalabileceğini ima etti.

Williams, “Arz ve talebi dengelemek ve enflasyonu düşürmek için "hala yapacak daha çok işimiz var" dedi. Merkez bankası için gelecekteki adımları düşünürken "veriye bağımlı" olacağını söyledi, ancak verilerin Fed'in bir noktada oranları daha da artırması gerekebileceği fikrini desteklediğini de ifade etti.

Williams, Temmuz ayında faiz artışına ihtiyaç olup olmadığına yönelik yorum yapmadı. Ancak bir sonraki para politikasına karar vermeden önce politikaya yönelik çalışmalara henüz başlamadığı da kaydedildi.

Williams, enflasyonun hala rahat seviyeler için çok yüksek olduğunu söylerken fiyat baskılarının hafiflediğini de ekledi. 

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı Williams, “Fiyat baskılarının olduğu yerden "memnun değilim" dedi. Ayrıca işgücü talebinin yüksek kaldığını ve ekonomik oran artışları ile "oldukça iyi"  başa çıktıklar f söyledi.

Çarşamba günü erken saatlerde Fed, 13 ve 14 Haziran tarihlerinde düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarını yayınladı. Ardından FOMC, faiz oranları ABD'ye yönelik agresif bir faiz artışı kampanyası başlatmasından bu yana ilk kez sabit tuttu. Tutanaklar, neredeyse tüm yetkililerin faiz oranında sabit kalmayı tercih ettiğini vurgularken bir kısım azınlığın ise artışa açık olduğunu gösterdi.

Fed oran eylemleri, federal fon oranı hedef aralığını Mart 2022'de sıfıra yakın olan %5 ile %5,25 arasındaki mevcut seviyeye çıkardı. Fed yetkilileri, enflasyon baskıları azalırken geçmişteki artışların ekonomiyi nasıl etkilediğini değerlendirmek için geçen ay faiz oranlarını sabit tuttu.

Son açıklamalarda, Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının faiz artırımı yapma ihtimalinin düşük olduğu görüşünü yineledi ve o toplantıda açıklanan resmi tahminlerin bu yıl yarım puan daha fazla artışa işaret ettiğini kaydetti.

Bazı Fed yetkilileri ise zamanı konusunda bilgi vermeksizin faiz artışının daha fazla olmasından yana olduğu belirtti. Ancak Atlanta Fed lideri Raphael Bostic gibi bazı yetkililer, enflasyonun zaten Fed'in öngörülebilir gelecekte faiz oranlarını sabit tutmasına izin verecek şekilde düştüğünü ifade etti. 

Fed'in toplantı tutanakları, merkez bankası çalışanları bu yılın sonlarında "ılımlı" bir durgunluk olasılığı konusunda uyarıda bulunmaya devam etse de, katılımcıların ekonominin çok güçlü performans gösterdiğini düşündüklerini de gösterdi.

Williams ayrıca, Fed'in yaklaşan Fed faiz indirimlerine ilişkin piyasa görüşüne kıyasla daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağı görüşü arasındaki son zamanlardaki farklılıkların hafiflediğini belirterek, piyasaların merkez bankasından gelen "mesajı duyduğunu" kaydetti. Piyasaların gelecek yıl faiz indirimlerini fiyatlamasının, enflasyonun düşeceği yönündeki bir görüşü yansıtabileceğini, dolayısıyla gerçek anlamda, daha düşük piyasa oranlarının para politikasının ekonomi üzerinde aynı etkiye sahip olduğunu ima ettiğini de sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: https://www.reuters.com/markets/rates-bonds/feds-williams-june-rate-pause-was-right-move-future-hikes-still-play-2023-07-05/