Finlandiya ve NATO Üyeliği

Sosyal Medyada Paylaş!

Foreign Affairs Dergisinde, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Muhabiri Amy Mackinnon'un Washington'daki röportajlarından sonra kaleme alınan "Finlandiya NATO'ya Hazır - Türkiye Top Oynarsa" adlı bildiride şu hususlar belirtilmiştir:

(27 Mayıs 2022 - Biden ve Haavisto görüşmesi sonrası)

-Finlandiya Dışişleri Bakanı; Türkiye'nin itirazlarının, NATO'nun yeni üyelerine bir barikat değil ancak bir hız tümseği olduğunu söyledi.

-Rusya'nın kontrolsüz saldırganlığı neticesinde NATO'ya yakınlaşan ve tarihlerinde tarafsızlıkları ile bilinen iki ülkenin (Finlandiya ve İsveç), NATO'ya girmelerinin önündeki en büyük engel Türkiye.

- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üst düzey bir yardımcısı, bu hafta iki İskandinav ülkesinden, Ankara'nın endişelerini gidermeleri için “somut adımlar” atmaları gerektiğini söyledi.

- Haavisto, PKK ve FETÖ terör örgütleri ile bağlantıları olduğunu iddia edilen belirli kişiler hakkında, Türkiye'nin endişelerini dile getirdiğini söyledi.

-  Türk basını; Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'te PKK ve FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen 33 kişinin iadesini talep ettiğini bildirdi. Haavisto, "Ülkemizde yargı sistemi var, buna politikacılar karar veremez", dedi.

-  Ukrayna savaşından önce Fin'lerin beşte biri askeri ittifaka girmeyi destekliyordu. Bu oran Ukrayna savaşından sonra %76'lara kadar yükseldi. 

-  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İsveç ve Finlandiya'ya yazılı bir güvence vererek, bir saldırı durumunda ordularına destek sözü verdi. Benzer güvenceyi ABD, Kanada, Fransa, Almanya ve Polonya da verdi.