Firmaların Yatırımları Kısması ile Birlikte ABD’nin Ekonomik Büyümesi Yavaşlıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

BBC: : Firmaların Yatırımları Kısması ile Birlikte ABD’nin Ekonomik Büyümesi Yavaşlıyor

ABD ekonomisi, işletmelerin artan borçlanma maliyetleri karşısında yatırımlarını azaltmasıyla yılın ilk üç ayında yavaşladı.

Ticaret Bakanlığı, ekonominin yıllık bazda %1,1 büyüdüğünü açıkladı.

Güçlü tüketici harcamalarına rağmen büyümenin önceki çeyrekte %2,6'lık bir orandan düştüğü gözlemlendi.

Analistler, dünyanın en büyük ekonomisinin daha yüksek faiz oranları ve artan fiyatlar karşısında nasıl ekonomiyi idare ettiğini görmek için gelişmeleri endişeyle takip ediyorlar.

 

Ekonomik faaliyetlerin en geniş ölçüsü olarak GSYİH hakkındaki son rapor, ekonominin art arda üç çeyrektir büyüdüğünü gösteriyor.

 

Güçlü iş piyasası, ekonomik faaliyetin ana itici gücü olan tüketici harcamalarını, artan yaşam maliyetlerine rağmen dirençli tuttu ve durgunluk tahminlerine meydan okumaya yardımcı oldu.

 

Harcamalar, Ocak-Mart döneminde yıllık bazda %3,7 arttı.

 

ABD merkez bankası, ekonomiyi yavaşlatmak ve fiyatları yukarı çeken baskıları hafifletmek için agresif bir şekilde hareket ederek, faiz oranlarını geçtiğimiz Mart ayında sıfıra yakın olan %4,75'in üzerine çıkardı.

 

Kampanya başladığından beri, fiyatların artış oranı olan enflasyon gerileyerek Mart ayında %5'e geriledi, ancak bankanın %2'lik hedefinin üzerinde kaldı.

 

Öte yandan, özellikle konut, finans ve teknoloji gibi düşük borçlanma maliyetlerinin büyümeyi hızlandırdığı sektörlerdeki firmalar daha temkinli davranıyor.

 

Analistler, istihdam piyasası zayıfladıkça ve bankalar geçen ay ABD'deki bir dizi banka iflasından sonra borç verme konusunda daha temkinli hale geldikçe, ileride daha fazla acı beklediklerini söylüyorlar.

 

Wells Fargo ekonomisti Jay Bryson, "GSYİH büyümesi şu anda büyük ölçüde tüketici tarafından engelleniyor, ancak tüketici harcamalarındaki büyüme son bir veya iki ayda ivme kaybetmiş gibi görünüyor"

 

"ABD ekonomisinin yılın ikinci yarısında orta şiddette olmasını beklediğimiz bir resesyona gireceğini tahmin ediyoruz." İfadeleri ile değerlendirmede bulundu.

 

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-65414174