Fransa, Ermenistan’a Hava Savunma Sistemi Satacak

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Fransa, Ermenistan’a Hava Savunma Sistemi Satacak

Fransa, GM200 tipi 3 radarı da kapsayan hava sistemini Ermenistan’a satışı konusunda anlaşmaya vardı. Ek olarak Fransa, Ermenistan’a 2023-2024 yılları süresince askeri eğitim konusunda da destek vereceğini taahhüt etti.

Fransa, Ermenistan'a hava savunma sistemi satacak

Fransa, Ermenistan ile GM200 tipi 3 radarı da kapsayan hava savunma sisteminin satışı konusunda anlaşmaya vardı. Fransa ayrıca, Ermenistan'a 2023-2024 yıllarını kapsayan süreçte askeri eğitim konusunda da destek sağlayacak.

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Ermenistanlı mevkidaşı Suren Papikyan'la Paris’te bir araya geldi ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransa Bakanı, Ermenistan ile savunma alanında işbirliğini artırdıklarını ve ülkesinin Erivan Büyükelçiliği bünyesinde askeri ataşelik açacağını duyurdu.

İki ülkenin ayrıca bugün Mistral hava savunma füze sistemi için iyi niyet mektubu imzaladığını belirten Fransız Bakan, Ermenistan'a satılacak silahların saldırı için değil savunma ve sivilleri koruma amaçlı olduğunu vurguladı.

Lecornu, diğer yandan Fransız savunma sanayi şirketi Dassault Havacılık ile Suudi Arabistan'ın 54 Rafale savaş uçağı satışı konusunda müzakereler yürüttüğünü doğruladı.

Ermenistanlı Bakan Papikyan da Fransa'nın ve Fransız halkının, zor günlerinde Ermenistan'ın yanında yer aldığını belirtti.

 

Papikyan, Güney Kafkasya ve Ermenistan'ın sorunlarının henüz bir çözüme kavuşmadığını dile getirerek, ülkesinin bölgede sadece kalıcı bir barışı hedeflediğini ileri sürdü.