FRANSA, YENI SAVAS GEMISI DOGU AKDENIZ'E GIDERKEN DONANMA KASLARINI ESNETIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Fransa pazartesi günü yeni firkateyn Auvergne turuyla askeri gücünü sergiledi ve gemi kaptanının Paris'in Doğu Akdeniz'de güvenlik ve istikrarı sağlamaya verdiği önemi vurguladı.

Yüzbaşı Paul Merveilleux de Vignaux, Auvergne'nin 150 kişilik mürettebatıyla birlikte, Fransa'ya "uluslararası hukuka saygının ve özellikle seyrüsefer özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu göstermek" amacıyla istihbarat toplamak üzere ocak ayına kadar Doğu Akdeniz'de konuşlandırılacağını söyledi.

De Vignaux, Kıbrıs'ın Larnaka limanında gazetecilere verdiği demeçte, "Bu konuşlandırma, Fransa'nın Akdeniz'in bu bölümünü ne kadar önemli gördüğünü ve ülkenin bu stratejik bölgenin istikrara kavuşturulmasına katkıda bulunma isteğinin altını çiziyor" dedi.

Auvergne üç yıl önce hizmete girdi ve başta Doğu Akdeniz olmak üzere birçok kez konuşlandırıldı. Gelişmiş sonar ekipmanına sahip gemi, denizaltı karşıtı savaşta uzmanlaşmıştır.

De Vignaux, Auvergne'nin bölgedeki Fransız deniz operasyonlarını desteklemenin anahtarı olarak nitelendirdiği Kıbrıs'ı on ikinci ziyareti olduğunu söyledi.

De Vignaux, "Destek olmadan verimli ve sürdürülebilir deniz operasyonları olamaz ve Kıbrıs bunun merkezinde yer alıyor." dedi.

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle de Kıbrıs'a defalarca seferler yaptı.

Askeri üs

Fransa ve Kıbrıs son yıllarda daha yakın ilişkiler geliştirdi.

Kıbrıs, Fransız uçaklarının ada ülkesinin güney doğu köşesindeki askeri hava üssünü kullanmasına izin veriyor ve Fransız gemilerinin şu anda bir yükseltme sürecinden geçen güney deniz limanını kullanması için bir anlaşması var.

Fransa ayrıca, Türkiye'ye Fransız enerji şirketi Total ve İtalyan ortağı Eni'nin Kıbrıs'ın güney kıyıları açıklarında önümüzdeki yıl başlayacak olan açık deniz sondajına müdahale etmemesi için sinyaller göndermek için bölgede varlığını hissettirmek istiyor.

Türkiye, Kıbrıs'ı bir devlet olarak tanımıyor ve Kıbrıs hükümetinin münhasır ekonomik haklar talep ettiği sulara karşı çıkıyor.

Ankara, bu suların büyük bir bölümünün ya kıta sahanlığıyla örtüştüğünü ya da ayrılıkçı Kıbrıslı Türklere ait olduğunu söylüyor.

Kıbrıs, 1974'te Türkiye'nin Yunanistan ile birlik yandaşları tarafından bir darbe sonrasında işgal etmesiyle bölünmüştü.

Yalnızca Türkiye, adanın 35.000'den fazla askerini elinde bulundurduğu kuzeydeki üçüncü bölgesinde 1983 yılında Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık ilanını tanıyor.

Şubat 2018'de Türk savaş gemileri, Eni tarafından kiralanan bir sondaj gemisinin Kıbrıs'ın güneydoğusundaki sularda keşif sondajı yapmasını engelledi.

Türkiye, NATO müttefiklerinin tepkisine rağmen Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmalarını sürdürüyor.

Siyasi analist Anna Koukkides-Procopiou, Fransız donanmasının varlığının Türkiye'ye Doğu Akdeniz'de algılanan bir güç boşluğunun Ankara tarafından değil Paris tarafından doldurulacağını bildirmeyi amaçladığını söyledi. "[Cumhurbaşkanı] Macron'un bu gücü bölgeye yansıtması gerekiyor çünkü bu, yalnızca Ortadoğu'da değil, Afrika'da da egemen olan Fransa'yı büyük bir güç olarak kurma veya yeniden kurma politikasının bir parçası. Koukkides-Procopiou Associated Press'e söyledi.

Kaynak: https://www.rfi.fr/en/france/20211109-france-flexes-navy-muscle-as-new-warship-auvergne-heads-to-eastern-mediterranean-cyprus-turkey