GAGAVUZ TÜRKLERİNDEN TÜRKİYE'YE YARDIM ÇAĞRISI!

Sosyal Medyada Paylaş!

Moldova'daki Gagavuz Özerk Cumhuriyeti uzun zamandır Moldova yönetiminin saldırgan ve sindirme politikalarıyla karşı karşıya. Moldova yönetimi Gagavuz Türklerinin sahip olduğu özerkliği ve hakları kaldırma girişimleri içerisinde. Bu nedenle Türklere yönelik politik baskı ve asimilasyon girişimlerini de hızlandırmış vaziyette. 150 bine yakın nüfusu bulunan Gagavuz Özerk Cumhuriyeti son zamanlarda Moldova'nın askeri tacizlerine de maruz kalmaya başladı.

Moldova Özel Kuvvetlerinin "anti-terör tatbikatları" olarak tanımladığı askeri aktiviteleri Gagavuzya'da yoğunlaştırdı. Moldova'nın parmak sallama ve askeri tehditlerinden son derece rahatsız olan Gagavuzya Türkleri, Moldova'nın Gagavuzya'yı yok etme ve Gagavuz Türklerini sindirme girişimlerine karşı Ekim 2022 tarihinde yapılacak olan Gagavuz Kongresinde Türkiye'den yardım istemeye hazırlanıyorlar!

Gagavuz Ana Sözü Gazetesinin yaptığı habere göre; 2 Ekim 2022'de yapılacak olan Dünya Gagavuz Kongresi'nde Gagavuzya'nın korunması için Türkiye'den korunma ve yardım taleplerinde bulunulacak!

Kaynak; https://anasozu.com/kongresta-turkiyedan-gagauziyayi-korumakta-arka-yardimi-istenilecek/