Gazete Manşetlerinde İsrail- Filistin Savaşı

Sosyal Medyada Paylaş!

Cuma günü Guardian'a saf bir yıkım görüntüsü öncülük ediyor ve Gazze'nin merkezindeki el-Zahra semtinde bir zamanlar konut binası olan molozların arasından geçen yalnız bir kadını gösteriyor. Yerleşim bölgesindeki siviller temel ihtiyaç maddelerini beklemeye devam ederken, yardım kuruluşları bu yardım kuruluşunun "bölgenin çaresiz nüfusunun çoğu için çok az ve çok geç olabileceği" uyarısında bulunuyor. Gazeteye göre, Cuma günü Mısır sınırından az sayıda kamyonun Gazze'ye geçmesine izin vermek için Çarşamba günü bir anlaşmaya varıldı ve daha fazla teslimat, Hamas'ın katılımı olmadan yardımın teslim edilmesine bağlı olacak. Ön sayfada ayrıca, ebeveynleri Hamas tarafından öldürülen Londra'da yaşayan İsrailli bir adamın dokunaklı bir anlatımı ve Gazze sınırına yakın Netiv Haasara kasabasını ziyaret etme anıları yer alıyor. "Burayı bir savaş bölgesi olarak düşünmek zor" diye yazıyor.

 

Daily Express, yardım kuruluşlarının ateşkes çağrısından alıntı yaptığı ve Gazze'de 600 çocuğun hava saldırılarının ardından çöken binaların altına gömülebileceğinden korkulduğunu söylerken, ölü bir çocuğun cesedine sarılan yas tutan bir adamın görüntüsü hakimdir.

Daily Mail'in ön sayfasında, Gazze sınırına yakın ağır silahlı İsrail askerlerinin çarpıcı bir görüntüsü yer alıyor. Gazete, İsrail'in "savunma bakanının askerlerine Hamas'ı 'yok etmelerini' söylemesinin" ardından birliklerin bölgeye girmesinin "yakın" olduğunu söylüyor. Gazete, Yoav Gallant'ın "birliklerle savaşmak için bir brifingde savaş davulunu çaldığını" söylüyor. Gazetede şu sözler aktarılıyor: "Gazze'yi uzaktan gören, yakında içeriden görecek. Emir gelecek, sana söz veriyorum. Bu şey için affetmek yok. Sadece Hamas örgütünün tamamen yok edilmesi".

Daily Telegraph gazetesi de İsrail'in askerlerine yakında "Gazze'yi içeriden göreceklerini" söylediğini aktarıyor. Gazete, ülkenin savunma bakanı Bay Gallant'ın "ateşli bir konuşmayla askerleri yüksek alarma geçirmek için cepheye gittiğini" söylüyor. Gazete, bölge dışında, ABD'nin "gerilimler artarken ve İsrail ve Batı karşıtı protestolar Arap dünyasına yayılırken" dünya çapında nadir görülen bir terör uyarısı yayınladığını söylüyor. Ön sayfada ayrıca eski başbakan Boris Johnson'ın Ukrayna'daki savaşı İsrail'de olanlara benzettiği ve İngiltere'nin her ikisini de desteklemesi gerektiğini söylediği bir görüş yazısı da yer alıyor.

Financial Times'ın haberine göre, İsrail-Gazze savaşının bölgede daha geniş bir çatışmaya dönüşmesi korkusu, İngiltere de dahil olmak üzere İsrail'in müttefiklerinin vatandaşlarını İran destekli Hizbullah militanlarının "kalesi" olan komşu Lübnan'ı terk etmeye çağırdığı anlamına geliyor. Gazete, Lübnan'daki Britanyalılara gönderilen bir metinde "durumun hızla ve hiçbir uyarı yapılmadan kötüleşebileceğini" yazıyor. Ön sayfaya hakim olan, Lübnan sınırında tanklarının yanında duran İsrail askerlerinin bir görüntüsü.

Aynı hikaye i'ye öncülük ederken, bir dizi madde işareti çatışmadaki diğer gelişmeleri özetliyor. Gazete, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile durumla ilgili "acil görüşmeler" için bir araya geldiğini ve ayrıca İngiltere hükümetinin BBC'nin savaş haberlerini "Orta Doğu'daki diplomasiyi baltalamakla" suçladığını bildirdi.

NYT, Başbakan Rishi Sunak'ın Suudi Arabistan lideri Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmeye odaklanan iki günlük Orta Doğu ziyaretine öncülük ediyor. Gazete, Bay Sunak'ın veliaht prensi, kaynayan gerilimlerin bölgesel bir savaşa dönüşebileceği korkusuyla "hem şimdi hem de uzun vadede istikrarı desteklemek" için bölgedeki liderliğini kullanmaya çağırdığını söylüyor. Makale ayrıca, küçük çocuklarda obezitenin neredeyse 20 yılın en düşükleri arasında olduğunu bildiriyor.

Daily Mirror'ın ön sayfasında iki yaralı çocuğun görüntüsü hakim olurken - gazete Gazze Şeridi'nde sivillerin devam eden yardım bekleyişini vurgularken - gazetenin manşeti, Başbakan Bay Sunak'ın işi denemek ve artırmak için başlatılan 'Yardım Etmek İçin Dışarıda Yiyin' planı nedeniyle "pervasız ve duygusuz" olarak damgalandığı devam eden Covid soruşturmasından bir alıntıya odaklanıyor. Gazete, planı şansölye olarak başlatan Bay Sunak'ın, Ağustos 2020 girişimi nedeniyle kendi danışmanlarından biri tarafından "Dr Ölüm" olarak adlandırıldığını söylüyor. Gazete, annesi ertesi yıl Covid'den ölen Naomi Fulop'un, ticareti artırma planının "binlerce can kaybına katkıda bulunduğunu" söylediğini aktarıyor.