GKRY Dışişleri Bakanı Kasoulides, Türkiye aleyhtarı açıklamalar yaptı

Sosyal Medyada Paylaş!

Kasoulides Salı günü Türkiye'ye karşı sert tutumunu yineleyerek GKRY’nin  uluslararası hukuka uyacağını söyledi. Bu sözleriyle Kasoulides, Türkiye’nin uluslararası hukuka uymadığını iddia etti.

 

Kasoulides, “Türkiye'yi kurumsal ve siyasi yokuş aşağı takip etmeyeceğiz, çünkü retorik delilik yolunda değil, akılcılık ve uluslararası hukuk yolunda yürüyeceğiz” dedi.

 

Ne yazık ki Türkiye, Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak yerine Kıbrıslı Türkleri kendi siyasi kolu haline getirmeye çalışıyor.

 

Avrupa Komisyonu'nun Güney Kıbrıs'taki heyetiyle ortaklaşa düzenlenen konferansta jeopolitik gelişmeler, enerji sorunları, Türkiye ile ilişkiler, Ukrayna'da devam eden savaş ve ada üzerindeki etkileri incelendi.

 

Kasoulides, "GKRY ve Ukrayna, bugün Avrupa'nın göbeğinde olup bitenler 48 yıldır Kıbrıs'ta yaşandığı için benzer yollardalar" dedi. Bu sözleriyle Kasolides Türkiye’yi işgalci durumuna düşürmek istediklerini ortaya koydu.

 

“Türkiye'nin kapalı Gazimağusa bölgesine (sözde) yasa dışı müdahaleleri, KKTC ile BM Barış Gücü arasında kurumsal bir ilişki kurma çabaları ve statükoyu değiştirmeye yönelik yeni ültimatomlar dayatması, anavatanımızın yeniden birleşmesinin önündeki engellerdir.” Diyerek  Kasoulides sözlerini tamamladı.

Kaynak: https://cyprus-mail.com/2022/10/18/cyprus-will-not-follow-turkeys-institutional-and-political-descent-says-kasoulides/