GKRY HÜKÜMETİ ZAFER BURNU VE MAĞUSA KÖRFEZİ’NİN KENDİ SÖZDE “MEB”İ İÇERİSİNDE OLDUĞUNU İDDİA ETTİ: CİHAT YAYCI’DAN YUNAN HADSİZLİĞİNE CEVAP GECİKMEDİ!

Sosyal Medyada Paylaş!

GKRY Hükümeti Zafer Burnu ve Mağusa Körfezi’nin kendi sözde “MEB”i içerisinde olduğunu iddia etti. Bu iddialara karşılık TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’dan Yunan hadsizliğine karşı cevap gecikmedi. Yaycı, “Yunan-Rum ile tokalaşan parmaklarını değil, yerinde mi diye kolunu kontrol etsin.” dedi.

GKRY HÜKÜMETİ ZAFER BURNU VE MAĞUSA KÖRFEZİ’NİN KENDİ SÖZDE “MEB”İ İÇERİSİNDE OLDUĞUNU İDDİA ETTİ!

GKRY Hükümeti’nin Türkiye’nin önümüzdeki hafta askeri tatbikat icra etmek üzere Zafer Burnu ve Mağusa Körfezi’ni kapsayan bölgede ilan ettiği NAVTEX’in GKRY’nin tek yanlı ilan ettiği MEB içerisinde ve sözde “yasadışı olduğunu” iddia ederek 2 karşı NAVTEX yayımladığı, GKRY hükümet Sözcüsü Pelekanos’un, Türkiye’nin bölgedeki sözde “hukuksuz faaliyetlerini” durdurmak için gerek Avrupa düzeyinde gerek BM Güvenlik Konseyi düzeyinde, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına olanak tanıyacak kararlar çıkarmak hedefiyle girişimlerde bulunduğunu söylediği, BM Genel Sekreteri’nin ise önümüzdeki haftalar içerisinde temsilcisini atayacağını söyleyen Pelenakos’un “önemli olan temsilcinin yetkileridir” yorumunda bulunduğu iddia edildi.

CİHAT YAYCI’DAN YUNAN HADSİZLİĞİNE CEVAP!

Yunan-Rum ikilisinin bu hadsizliğine karşı TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, TÜRK DEGS resmi twitter hesabından hukuk çerçevesinde bir cevap yayımladı. Yaycı, "Öncelikle o bölge Türkiye ve KKTC MEB’idir ama daha önemlisi Yunan-Rum ikilisinin deniz hukukunu nasıl çarpıttıkları ve MEB iddialarını tam egemen alan olarak görmelidir. Karasularının ötesinde her devletin gemisi eğitim/tatbikat yapar. MEB- adı üzerinde ekonomik yetki alanıdır. Yunanistan’ın uçuş bilgilendirme (FIR)hattını egemenlik alanı görmesi de bu hukuk tanımazlığın hava versiyonudur. Hep dediğimiz gibi; Yunan-Rum ile tokalaşan parmaklarını değil, yerinde mi diye kolunu kontrol etsin." ifadelerini kullandı.