GKRY, İSRAİL'DEN DEMİR KUBBE HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ALIYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

GKRY, İSRAİL'DEN DEMİR KUBBE HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ALIYOR!

GKRY’de yayımlanan Kathimerini gazetesinin 19 Ağustos 2022 tarihli "İsrail Kalkanının Satın Alınması İçin İmzalar Atıldı" başlıklı haberine göre;

İsrail ve GKRY özellikle savunma alanında askeri işbirliği gittikçe yoğunlaştırıyor. Yunan Kathimerini'nin haberine göre İsrail Demir Kubbe Hava Savunma sistemini İsrail Savunma Bakanlığı'nın onayının ardından GKRY'ye teslim edecek. Geçtiğimiz Cuma günü (19.08.2022) tarihinde yayınlanan rapora göre de İsrail ve GKRY yetkilileri Demir Kubbe Hava Savunma sistemi konusunda mutabakata vardığı iddia edildi fakat İsrail Savunma Bakanlığı konuyla alakalı sorulara herhangi bir yanıt vermedi. 

GKRY, Demir Kubbe Hava Savunma sisteminin menzilinin kendi ihtiyaç duyduğu alanları tamamen kapsamaya yetkin olduğu için savunma sistemlerini İsrail'den tedarik etme konusunda oldukça istekli olduğu kaydedildi. Yine Kathimerini'ye dayanan bilgilere göre hava savunma sisteminin Türk İHA ve SİHA'ları tehdit olarak gören GKRY için oldukça ideal olduğunun da altı çiziliyor.

GKRY'nin Ulusal Muhafız Komutanı Zervakis İsrail'e yaptığı son ziyaret esnasında da İsrail'in Lübnan sınırını gezerek bölgede bulunan Demir Kubbe Bataryalarını incelediği kayıtlara geçen bilgiler arasında. Diğer yandan GKRY silahlı güçleri Haziran ayında da ekipman tedariki konusunda İsrail ile bir anlaşma imzalamıştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında da İsrail Ordusu ile GKRY silahlı güçleri "Hizbullah'a karşı savaşı simüle eden" ortak bir tatbikat gerçekleştirmişti. İsrail Savunma Bakanı Beni Gantz ise gerçekleşen ortak tatbikatlara değinerek "İsrail ve GKRY arasındaki stratejik işbirliğinin" önemini vurgulamıştı. GKRY Savunma Bakanı Petrides, “GKRY ve İsrail Devleti, Doğu Akdeniz'in güvenliği konusunda uluslararası hukuka dayalı olarak aynı görüş ve tutumları sürdürüyor” dedi. İki ülke arasındaki ilişkiler ortak çıkarların ötesine geçiyor ve savunma işbirliğimizi daha da güçlendirmek, genişletmek ve derinleştirmek için çalışacağız. İsrail devleti ile savunma alanında uzun vadeli, stratejik bir ortaklık kurduğumuz için mutluyuz. Bölgesel istikrarı, güvenliği ve refahı besleyen karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliğidir.” açıklamasında bulunmuştu. 

Kaynak; 

https://www.kathimerini.com.cy/gr/politiki/epesan-oi-ypografes-gia-tin-agora-tis-israilinis-aspidas