GKRY Medyası; GKRY Gazı 15 Yılın Ardından Hala Boş Bir Hayal

Sosyal Medyada Paylaş!

GKRY Medyası Cyprus Mail, GKRY'nin gaz planlarını 'boş bir hayal' olarak nitelendirdi. Uzun yıllardır pratiğe geçmeyen ve ekonomik açıdan zorluklar yaşayan GKRY'nin gaz ihracatı hayallerinin neden gerçekleşmediği ve gerçekleşmesinin de zor olduğunu anlatılan haberde uzman görüşlerine de yer verildi.

EKONOMİK İMKANSIZLIK

GKRY medyası 15 yıldır GKRY'nin kuyu açma, sondaj ve araştrma faaliyetlerinde bulunduğunu fakat elektrik üretebilmek için tek bir metreküp doğalgaz dahi elde edemediklerini belirtti. Diğer yandan İsrail ile Afrodit kuyusundaki gazın çıkartılması kapsamlı bir anlaşmanın sağlanamadığını ve hala müzakere aşamasında kalındığını kaydeden haberde İsrail'in güney bölgesinden Sina yarımadasına uzanan boru hattı aracılığıyla her yıl Mısır'a 5 milyar metreküp doğalgaz ihracatı yaptığı belirtildi. Mühendislik Doçent Doktoru Constantinos Hadjistassou'nun açıklamalarına da yer verilen haberde; "GKRY'nin yıllık 1 milyar metreküp doğalgaz tükettiği ve GKRY ekonomisinin gaz ihracatı tedarik edecek maliyetleri karşılayamayacağı" belirtildi.

TÜRKİYE ETKENİ

Türkiye'nin de önemli bir etken olduğu belirtilen haberde Doğu Akdeniz'deki Türk faaliyetlerinin GKRY açısından engelleyici faaliyette olduğu belirtiliyor. Enerji Uzmanı Charles Ellinas ise "Türkiye'nin GKRY'ye enerji yatırımı yapmak isteyen şirketler ve bankalar için risk unsuru olarak değerledirildiğini" belirtti. Türkiye faktöründen dolayı birçok enerji şirketinin milyarlarca dolarlık yatırımı GKRY yönlendirmek konusunda tereddütlü olduğunu vurgulandı. 

ULUSLARARASI ŞİRKETLER YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRİYOR

Diğer yandan devam eden projelerde de bölgede faaliyet yürüten ABD'li Chevron'un bölgedeki faaliyetleri ve gelecek projeksiyonu için yaptığı sunumlarda GKRY'ye dair herhangi bir atıfta bulunmadığı bunun yerine İsrail'e ve Leviathan gaz sahasına dair açıklamalar yaptığı belirtiliyor. Uzmanlar bu koşullarda GKRY'nin 2026 yılına kadar gaz ihracatçısı olma hedefinin çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyor. GKRY'li yöneticilerinde pratiğe dökülmeyen birçok açıklama ve politikalar nedeniyle güvenirliklerinin kaybolduğu belirtiliyor. GKRY'nin gaz ihracatı hedeflerinden çok uzak olduğu hatta 2023 yılında LNG ithalatçısı olacağı da haberde vurgulanan ifadeler arasında yer alıyor. 

Kaynak; 

https://cyprus-mail.com/2022/05/29/cyprus-gas-still-a-pipe-dream-after-15-years/