GKRY MERKEZLI NATIONAL POST DUYURDU. TURKIYE MEB ILAN EDECEK: EN BUYUK TEYIT ISE CIHAT YAYCI!

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM-TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın "Doğu Akdeniz'de resmi olarak Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmeliyiz!" önerisi, GKRY merkezli National Post isimli haber platformunda gündem oldu. National Post, " Türkler, Doğu Akdeniz'de MEB ilan etmeye hazırlanıyor!" ifadelerini kullandı.

TATAR: KKTC, GKRY KADAR YASALDIR

GKRY merkezli haber platformu National Post'ta, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın "Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs kadar yasaldır." ifadelerine yer verilirken AB'nin Kıbrıs konusunda objektifliğini ve tarafsızlığını kaybettiği belirtildi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın perşembe günü yaptığı açıklamaya değinilen haberde, Tatar'ın İngilizlerin adayı işgalinden sonra Kıbrıs Türk toplumunun karşılaştığı zorluklara değindiği ve "geleceğe umutla bakabilmemiz için Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıslı Türklerin bekası için politikamızı daha da pekiştirmemiz gerektiğini bugün burada bir kez daha paylaşmak istiyorum." ifadelerine yer verildi.

NATIONAL POST: ERSİN VE ERDOĞAN BASINA KAPALI TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

Rum Yönetiminin 2004 Annan Planı'nı reddettiğini, KKTC"nin ise kabul ettiğini ifade eden National Post, Tatar'ın Türk tarafının yaptırımlar, ambargolar ve kısıtlamalarla karşı karşıya olduğunu söylediğini; AB'nin ise Kıbrıslı Türkler üzerindeki baskısının devam ettiğini de sözlerine eklediğini belirtti. Tatar'ın perşembe günü başkent Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın gelecekte nasıl hareket edileceğine dair stratejileri değerlendirmek üzere basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdiğini beyan eden National Post, "Erdoğan'ın planları Doğu Akdeniz'de bir MEB ilan etmek" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE MEB İLAN EDECEK: EN BÜYÜK TEYİT İSE CİHAT YAYCI!

National Post gazetesi, "KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın da bu noktada oldukça önemli bir rolü var. Bahsettiğimiz şeyin en büyük teyidi, Tümamiral Cihat Yaycı'nın 'Doğu Akdeniz'de resmi olarak Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmeliyiz' ifadelerini kullanması. Mavi Vatan doktrininin mimarı ve Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Doğu Akdeniz'de sismik araştırmaların ve sondaj gemilerinin durdurulmasını eleştirerek Türkiye'nin MEB ilan etmesi gerektiği görüşünü savunuyordu." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://nationalpost.com.cy/tin-ee-katigorei-o-tatar-gia-to-kypriako-schedio-anakiryxis-aoz-etoimazei-o-erntogan-stin-a-mesogeio/