GKRY'NIN TURKIYE TARAFINDAN ANTALYA DIPLOMASI FORUMUNA DAVET EDILDIGINE DAIR HABERLERIN GERCEK DISI OLDUGU BILDIRILDI VE IDDIALAR YALANLANDI

Sosyal Medyada Paylaş!

GKRY resmi televizyonu PIK, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 11-13 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek İkinci Antalya Diplomatik Forumu'na davet ettiğini duyurmuş haber üzerine ise Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi yaptığı açıklamada, "GKRY’yi tanıyor muyuz artık? KKTC ne oldu? Dışişleri Bakanlığımızdan bunun gerçek olmadığına dair açıklama bekliyoruz." ifadelerine yer vermişti. Beklenen o açıklama geldi... GKRY'nin Türkiye tarafından Antalya Diplomasi Forumuna davet edildiğine dair haberlerin gerçek dışı olduğu bildirildi ve iddialar yalanlandı.

KIBRIS RUM KESİMİNİN ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU'NA DAVET EDİLDİĞİ İDDİALARI YALANLANDI...

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Türkiye tarafından Antalya Diplomasi Forumuna davet edildiğine dair haberlerin gerçek dışı olduğu bildirildi.

Diplomatik kaynaklar, GKRY'deki yayın kuruluşu "RIK"te yer alan, GKRY'nin Türkiye tarafından Antalya Diplomasi Forumuna davet edildiğine dair haberlerle ilgili olarak, GKRY'nin Foruma davet edilmediğini ve böyle bir davetin söz konusu olamayacağını ifade etti.

Kaynaklar ayrıca, serbest bir tartışma platformu teşkil eden foruma, GKRY'den de münferit akademisyenler ve uzmanların katılımının düşünülebileceğini söyledi.

TÜRK DEGS DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA TEŞEKKÜR ETTİ

TÜRK DEGS konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Türkiye tarafından Antalya Diplomasi Forumuna davet edildiğine dair haberlerin gerçek dışı olduğu bildirildi ve iddialar yalanlandı. Dışişleri Bakanlığımıza açıklama için teşekkür ederiz." ifadelerine yer verdi.