Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Açık Deniz Gaz Sahalarını Birbirine Bağlayan Boru Hattı için İsrail ile Görüşüyor

Sosyal Medyada Paylaş!

GKRY ve İsrail, iki ülke arasında uzanacak doğal gaz boru hattı ve işleme tesisi konusunda müzakere ediyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsrail enerji bakanları, geçtiğimiz yıl iki ülke arasında uzun zamandır sorun olan doğal gaz yatakları sorunun çözülmesi konusunda anlaşmıştı. 

Rum Enerji Bakanı George Papanastasiou 15 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, GKRY ve İsrail’in denizdeki gaz sahalarını birbirine bağlayacak bir boru hattının inşası için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Papanastasiou, sıvılaştırılmış gazın taşınması için Kıbrıs'taki bir merkez yerine bir nakliye koridorunun kurulabileceğini söyleyerek, Doğu Akdeniz gazını kıta Avrupası'na taşıyacak bir “EastMed” boru hattına ilişkin görüşlerini beyan etti.

Rum Enerji Bakanı, gazetecilere verdiği demeçte, "Hedefimiz düşük maliyetli elektrik üretimi ... bu nedenle doğal gaz bölgeden gelmeli" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://thearabweekly.com/cyprus-talks-israel-over-pipeline-linking-offshore-gas-fields

Ayrıca seçenekleri değerlendiren bakan, bir sıvılaştırma tesisi inşa etmenin yaklaşık 2,5 yıl ve İsrail ile bir boru hattı inşa etmenin ise yaklaşık 18 ay sürebileceğini söyledi.

Yaklaşık 10 yıldır Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşıyacak 2.000 kilometrelik bir boru hattı planları tartışılıyor ancak projenin maliyeti bir hayli fazla bu sebeple Avrupa Birliği tarafından kısmen finanse edebileceği açıktı. 2022'nin başlarında ise ABD, bunun çok pahalı olduğunu ve yapımının çok uzun süreceğini söyleyerek daha önce proje için vereceği desteğini geri çektiğinde dair açıklama yaptı.

Papanastasiou,  “Bir koridor var olacak. Boru hattı yerine İsrail ile Avrupa arasında Kıbrıs üzerinden yapılabilecek bir bağlantı olacak” dedi.

Sıvılaştırılmış gazın Kıbrıs'tan Asya da dahil olmak üzere herhangi bir pazara gönderilebileceğini söyleyerek, "Kıbrıs üzerinden Avrupa'nın geri kalanına sıvılaştırılmış biçimde bağlanacak sanal bir boru hattı olabilir" diye ekledi.

 

Kaynak: https://thearabweekly.com/cyprus-talks-israel-over-pipeline-linking-offshore-gas-fields