Hamaney'e Bağlı Gazete: İran Filistin İçin İsrail İle Savaşa Girmeyecek

Sosyal Medyada Paylaş!

Hamaney'e Bağlı Gazete: İran Filistin İçin İsrail İle Savaşa Girmeyecek

Filistin'de 7 Ekim'den bu yana çatışmalar devam ederken İsrail-İran hattındaki gerilimin sıcak bir çatışmaya dönüp dönmeyeceği tartışma konusu.

İran'dan gelen açıklamalar, İsrail'e karşı aktif bir çatışma içerisine girilmeyeceği yönünde aktarılıyor.

Konuya ilişkin İran lideri Ali Hamaney'e bağlı İranlı medya yapılanmalarından biri olan Kayhan gazetesinde bir haber yayınlandı.

İran lideri Hamaney'in imtiyaz sahibi olduğu ve genel yayın yönetmeni de Hamaney tarafından atanan gazetede yayınlanan editöryel yazıda, İran'ın hiçbir millet için savaşa girmeyeceği vurgulandı.

Bu doğrultuda Filistin için de İsrail ile savaşa girilmeyeceği ifade edildi.

Gazetedeki yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Kayhan gazetesi, İslam Cumhuriyeti'nin Filistin savaş sahnesine neden girmediğini soranlara yanıt verdi.

Gazete şöyle yazdı: İslam Devrimi'nin söylemi milletlerin uyanışı ve güçlenmesine dayanmaktadır ve elbette özgür olma iradesine sahip her mazlum milleti destekler ve güçlendirir ancak onun yerine savaşa girmez. Ve tam olarak bu strateji, Amerika'nın Batı Asya bölgesinde İran'a karşı çeşitli senaryolarını etkisiz hale getirmiştir."

Daha önce de Hamaney bağlantılı çeşitli gazeteciler tarafından yapılan açıklamalarda, İran'ın İsrail ile doğrudan bir savaşa girmeyeceği belirtilmişti.

Hamaney bağlantılı gazetecilerden Hasan Mafi şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Hayır. İran bunu yapmadı (ofansif bir pozisyona geçmedi). Ve İran'ın yüzlerce nükleer bombaya sahip radikal soykırımcı bir varlığa karşı tam teşekküllü bir savaşa gireceğini ve böylece 85 milyonu aşkın İranlının hayatını riske atacağını düşünenler İran hakkında hiçbir şey anlamıyor demektir."

İsrail doğrudan İran'ı hedef alan bir saldırı gerçekleştirmediği sürece, İran'ın İsrail'e karşı aktif bir pozisyon almayacağı düşünülüyor. Bunun yerine Lübnan, Suriye ve Irak'ta kendisine bağlı milis gruplar üzerinden düşük yoğunluklu çatışmayı sürdüreceği tahmin ediliyor.

 

 

Kaynak: Mepanews