Hamas, İsrail'le Ateşkesi Uzatma Arzusunu Dile Getirdi

Sosyal Medyada Paylaş!

Hamas, İsrail'le Ateşkesi Uzatma Arzusunu Dile Getirdi

Hamas Pazar gecesi yaptığı açıklamada, devam eden ateşkes ve rehine anlaşmasını ilk dört günlük sürenin ötesine uzatmaya çalıştığını duyurdu. Filistinli terör grubu yaptığı açıklamada, İsrail tarafından hapsedilen daha fazla Filistinli güvenlik mahkumunun serbest bırakılmasını sağlamak için şu anda Pazartesi gecesi sona ermesi planlanan geçici ateşkesi uzatmayı umduğunu söyledi.

İsrail ile Hamas arasında Katar'da müzakere edilen anlaşma, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısı sırasında rehin aldığı 50 kadın ve çocuğun, 150 Filistinli kadın ve reşit olmayan güvenlik mahkumu karşılığında dört günlük ateşkes boyunca serbest bırakılmasını şart koşuyor. Anlaşma ayrıca, her iki tarafın da ilk 50'den sonra serbest bırakılan her 10 rehine için ateşkesi en fazla 100 gün daha uzatmayı kabul etmesine izin veriyor.

Buna karşılık İsrail, her rehine için üç oranında daha fazla güvenlik mahkûmunu serbest bırakacak. Şimdiye kadar, İsrail-Hamas anlaşmasından ayrı olarak Gazze'den serbest bırakılan bir İsrailli-Rus ve 19 yabancı uyruklu hariç, anlaşma kapsamında 39 İsrailli rehine ve 117 Filistinli mahkum serbest bırakıldı.

 

Kaynak: Hamas expresses desire to extend truce with Israel past initial four days | The Times of Israel