Hamas Lideri Haniye, Gazze’de Ateşkesi Görüşmek Üzere Kahire’ye Geldi

Sosyal Medyada Paylaş!

Hamas Lideri Haniye, Gazze’de Ateşkesi Görüşmek Üzere Kahire’ye Geldi

 Haniye ve heyeti, başta Mısır istihbarat direktörü olmak üzere çeşitli görüşmeler yapacak. France 24'ün yayınladığı haberde, Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye, İsrail hükümeti ile Filistin Direnişi arasında yeni bir ateşkes anlaşmasına aracılık etmeyi amaçlayan görüşmeler için Çarşamba günü Kahire'ye geldi. Fransız haber ajansı, Filistin Direniş Hareketi Hamas'tan bir kaynağın, Haniye ve heyetinin başta Mısır istihbarat direktörü Abbas Kamel olmak üzere burada birkaç görüşme yapacağını söylediğini aktardı.

Kaynağa göre, görüşmelerde "bir esir değişimi anlaşmasına hazırlık olarak saldırganlığın ve savaşın durdurulması, Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sona erdirilmesi, yardımların sağlanması, Gazze Şeridi'nden tamamen çekilme ve yerinden edilenlerin Gazze ve kuzey Gazze Şeridi'ndeki şehirlerine ve köylerine geri dönmesi" ele alınacak. İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'un Salı günkü haberine göre, İsrailli kaynaklar, Tel Aviv'in ağır bir bedel ödeyeceğini bilmesine rağmen görüşmelerde bir atılım gerçekleştirmeye kararlı olduğunu doğruladı.

İsrail gazetesi Walla, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) direktörü William Burns ve İsrail istihbarat servisi Mossad direktörü David Barnea ile Avrupa'da rehinelerin serbest bırakılması için yeni müzakereler yürütmeyi amaçladığını bildirdi.

 

Kaynak: Hamas Leader Haniyeh Arrives in Cairo to Discuss Gaza Truce - Palestine Chronicle