HARVARD PROFESORU: CIN VE BATI CATISMASI KACINILMAZ DEGIL

Sosyal Medyada Paylaş!

Harvard Üniversitesinden bir profesör, tamamen farklı bir ekonomik ve siyasi sisteme, kendine ait stratejik çıkarlara sahip olan Çin'in, Batı ile çatışmasının kaçınılmaz anlamına gelmeyebileceğini söyledi.

Harvard Üniversitesi John F. Kennedy School of Government Uluslararası Politik Ekonomi Profesörü Dani Rodrik, yakın zamanda Project Syndicate üzerinden yayınlanan "The Resistible Rise of US-China Conflict" başlıklı yazısında bu görüşünü dile getirdi.

Profesör, "Devletler her şeyden önce ulusal güvenlik ve hayatta kalmaya öncelik verir, ancak daha dar hedeflere ulaşmak ile gücü en üst düzeye çıkarmak arasında uçurum var" dedi.  "Oyun teorisi, gerçek dünya deneyimi ve laboratuvar deneylerinin tümü, karşılıklılığın bu yönde olduğunu destekler, iş birliğine teşvikte bulunur " dedi.

"Sonuç olarak, belirsiz ve diğer devletlerin niyetlerini yanlış algılama riskinin, büyük güçler arasında uluslararası iş birliği beklentilerini karmaşık hale getirdiği doğrudur. Fakat, ister ekonomik ister askeri olsun, tamamen savunma amaçlı önlemler, kısır bir birikim döngüsü boyunca artan tehditler olarak algılanabilir" diye uyardı.

"Fakat bu sorun bir noktaya dek yumuşatılabilir. İletişimi kolaylaştıran ve karşı taraf tarafından yanlış yorumlanabilecek eylemlerin karşılıklı olarak haklı gösterilmesine imkân yaratan bir algı, yardımcı olacaktır."

Kaynak: http://www.chinadaily.com.cn/a/202111/14/WS6190a31ea310cdd39bc753ad.html