HAYATINI BATI TRAKYA TURKLERINE ADAYAN DR. SADIK AHMET'I SAYGIYLA ANIYORUZ

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, Batı Trakya Türklerinin hakları için büyük mücadele veren tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’i doğumunun 75. yılında andı. Merkez tarafından yapılan açıklamada Batı Trakya'da Türklüğün yıllardır sistematik şekilde silinmeye çalışıldığı esnada hayatını bu konuya vakfettiği belirtilen Dr. Sadık Ahmet için bir de infografik hazırlandı. Sadık Ahmet, “Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum; Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım.” diyerek Türklüğüne olan bağlılığıyla Türk Dünyasında tarihe geçmiş bir değerimizdir.

HAYATINI BATI TRAKYA TÜRKLERİNE ADAYAN DR. SADIK AHMET'İ SAYGIYLA ANIYORUZ

Merkezden yapılan açıklamada, "Bugün, Batı Trakya Türklerinin hakları için büyük mücadele veren tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in doğumunun 75. Yılı. Batı Trakya’da Türklük yıllardır sistematik şekilde silinmeye çalışılırken bu konuya hayatını vakfetmiş Sadık Ahmet’i şükran ve minnetle anıyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

 

BİR GEMİNİN İÇİNDEYİZ YA HEPİMİZ BATACAĞIZ YA HEPİMİZ YAŞAYACAĞIZ...

Dr. Sadık Ahmet, "Ben kendi kendime uğraşarak İngilizce, Fransızcayı öğrendim. İstanbul'daki Patrik 7 dil biliyor. Bugünler için yetiştiriyorlar.  Bizim de böyle adam yetiştirmemiz; en az 3-4 bilmemiz lazım. Bir geminin içindeyiz ya hepimiz batacağız ya hepimiz yaşayacağız." demişti.

İŞTE TÜRK DEGS TARAFINDAN HAZIRLANAN, BATI TRAKYA TÜRKLERİ VE DR. SADIK AHMET İNFORGRAFİĞİ;