IDF: 'Hamas ateşkesi ihlal etti'”

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                                     IDF: 'Hamas ateşkesi ihlal etti'”

İsrail Savunma Kuvvetleri, Hamas terör grubunun ateşkesi bozması, İsrail'e roket atması ve sabah 7'ye kadar serbest bırakmayı planladığı rehinelerin bir listesini vermemesi nedeniyle bir hafta süren ateşkesin ardından Cuma günü Gazze Şeridi'ndeki askeri saldırısına yeniden başladı. Buna cevaben IDF, çatışmaların sona ermesinden yedi gün sonra çatışmaları yenilediğini ve bu süre zarfında Gazze'deki Hamas esaretinden 81 İsrailli, 23 Tayland vatandaşı ve 1 Filipinli olmak üzere 105 sivilin serbest bırakıldığını söyledi.

İsrail ayrıca Gazze Şeridi'ne insani yardım akışına da izin verdi. 137 rehinenin hala Hamas ve diğer terör grupları tarafından tutulduğuna inanılıyor. Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Hamas'ın "çerçeveyi ihlal ettiği, tüm rehin kadınları serbest bırakma yükümlülüğünü yerine getirmediği ve İsrail'e roket attığı" belirtildi. "Savaşa dönüşün ortasında, İsrail hükümetinin savaşın hedeflerine ulaşmaya kararlı olduğunu vurguluyoruz - rehinelerimizi serbest bırakmak, Hamas'ı ortadan kaldırmak ve Gazze'nin bir daha asla İsrail halkını tehdit etmemesini sağlamak." Gazze sınırındaki yerleşim yerlerine ve güneydeki Aşkelon kentine sabah boyunca roket atılmaya devam edildi.

Hamas'a yakın bir kaynak AFP'ye verdiği demeçte, terörist grubun silahlı kanadının "savaşa devam etme" ve "Gazze Şeridi'ni savunma" emri aldığını ve Gazze Şehri'nin bazı bölgelerinde şiddetli çatışmaların bildirildiğini söyledi. IDF, savaş uçaklarının Hamas hedeflerine yönelik bir hava saldırısı dalgası düzenlemeye başladığını söyledi. Gazze Şeridi'nden gelen yüksek sesle, sürekli patlamalar duyuldu ve bölgeden siyah dumanlar yükseldi.

Kaynak:https://www.timesofisrael.com/israel-terror-groups-renew-combat-in-gaza-hamas-violated-the-ceasefire/