IDF, İsrail yakınlarındaki Mısır kasabasına yapılan insansız hava aracı saldırısının 'Kızıldeniz bölgesinden' başlatıldığını söyledi

Sosyal Medyada Paylaş!

IDF, İsrail yakınlarındaki Mısır kasabasına yapılan insansız hava aracı saldırısının 'Kızıldeniz bölgesinden' başlatıldığını söyledi

IDF Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari Cuma günü yaptığı açıklamada, sabahın erken saatlerinde Mısır'ın Kızıldeniz kasabası Taba'daki bir saldırının, Yemen'deki İran destekli Husi isyancılarına açıkça atıfta bulunarak "Kızıldeniz bölgesinden" kaynaklandığını söyledi. Taba, İsrail sınırında yer alır ve güneydeki Eilat kentinden yaklaşık 10 kilometre (altı mil) uzaklıktadır. Al Arabiya yayıncısı, saldırının bir insansız hava aracından kaynaklandığını söyleyen bir Mısır askeri sözcüsünden alıntı yaptı. "Son birkaç saat içinde Kızıldeniz bölgesinde bir hava tehdidi tespit edildi. Savaş uçakları tehdide karşı karşıya kaldı ve konu soruşturuluyor" dedi. "Anladığımız kadarıyla Mısır'daki etki bu tehditten kaynaklanıyor. İsrail, Mısır ve ABD ile birlikte çalışacak ve Kızıldeniz bölgesinden gelen tehditlere karşı savunmayı sıkılaştıracak" dedi. Mısır istihbarat servisiyle yakın bağları olan El Kahera haberi, saldırının ambulansların park edildiği bir tıbbi tesisi ve bir hastane yönetim binasını vurduğunu söyledi. Mısır Sağlık Bakanlığı, altı kişinin de hafif yaralandığını ve hastanede tedavi edildiğini söyledi.

El Kahera tarafından alıntılanan isimsiz bir güvenlik kaynağı, Mısır'ın saldırıya yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu söyledi. Lansmanın kökeni belirlendikten sonra, tüm seçeneklerin mevcut olduğunu da sözlerine ekledi. Bu arada iki Mısırlı güvenlik kaynağı Reuters haber ajansına verdiği demeçte, Kızıldeniz kasabası Nuweiba'ya da bir merminin düştüğünü söyledi. Çarpmanın bir müdahalenin sonucu olup olmadığı belli değildi. Kaynaklar, yetkililerin olayla ilgili daha fazla bilgi toplamaya devam ettiğini söyledi. Mısır'daki patlamalar, Yemen'deki İran destekli Husi isyancıların Kızıldeniz üzerinden İsrail'e füze atmaya çalışmasından günler sonra geldi.

Geçen hafta Pentagon, ABD Donanması'na ait bir savaş gemisinin, kuzeye giden ve Yemen'deki İran destekli Husi isyancılar tarafından ateşlenen üç füzeyi durdurduğunu ve bunların İsrail'i hedef almış olabileceğini duyurdu. ABD'li yetkililer, bir Donanma destroyeri olan USS Carney'in Kızıldeniz'de olduğunu ve üç füzeyi durdurduğunu söyledi. İsmi açıklanmayan İsrailli yetkililer İbranice medyaya yaptıkları açıklamada, füzelerin İsrail yönünde ateşlendiğini söyledi. Husi tehdidine ek olarak, geçen yıl savaş kabinesinin bir üyesi olan Ulusal Birlik lideri Benny Gantz, İran'ın Kızıldeniz'deki denizcilik faaliyetinin on yıl içinde "en önemli" olduğu konusunda uyardı.”

 

Kaynak: The Times of Israel