IKI AB UYESI ULKE, TURKIYE'NIN DOGU AKDENIZ'DE TEHDIT OLARAK ADLANDIRILMASINI ISTIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin dışişleri ve savunma bakanları 15 Kasım Pazartesi günü bloğun askeri stratejisiyle ilgili bir taslak belgeyi görüştüler.

"Stratejik Pusula" başlıklı belge genel olarak memnuniyetle karşılanırken, Euractiv tarafından hazırlanan bir rapora göre, iki üye ülke Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de bir tehdit olarak belgeye dahil edilmesini istedi.

Slovenya Savunma Bakanı Matej Tonin toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, "Belgenin ciddi bir adım olduğu için mutluyuz." "Biraz ince ayara ihtiyacımız var; biri Rusya ile ilgili, diğeri Akdeniz ile ilgili." açıklamasında bulundu.

İnternet sitesinin AB diplomatlarına dayandırdığı habere göre, Akdeniz'le ilgili mesele, iki üye devletin yakında çıkacak olan belgenin tehdit analizi bölümünde Türkiye'nin açıkça tehdit olarak adlandırılmasını istemesiydi.

Ankara, Avrupa ve ABD temelli bu tehditlere uzun zamandır maruz kalıyor. Türkiye’nin sondaj ve arama faaliyetleri gibi temel haklarını hedef alan bu politikalar AB ve ABD ile olan ilişkilerinde gerilmesine hatta zedelenmesine neden oluyor. Türkiye’nin Oruç Reis arama gemisine yönelik sert eleştiriler de AB tarafının odağında olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Nautical Geo isimli araştırma gemisiyle Türkiye’nin deniz yetki alanlarını ihlal eden GKRY ve Yunanistan, AB’nin Türkiye’ye yönelik tavrının ana mimarlarından birisi olarak görülüyor.