ILKER REIS’IN YASADIKLARININ ANALIZI VE CIKARILACAK DERSLER...

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi "İlker Reis'in yaşadıklarının analizi ve çıkarılacak dersler" başlıklı bir flood başlatı. Yapılan paylaşımda EGAYDAAK isimlerinin derhâl açıklanması gerektiği, Yunanistan'ın bu adalara sahiplenmesine artık bir dur denilmesi gerektiği belirtildi.

İLKER REİS’İN YAŞADIKLARININ ANALİZİ VE ÇIKARILACAK DERSLER...

Propaganda, kitlelerin duygu ve düşüncelerini sistemli şekilde etki altında bırakma ve ikna yoluyla değiştirmektir. Propagandanın en önemli özelliği; hedef kitleyi açık delil veya mantıklı bir zemin sunulmaksızın telkin yoluyla inandırmasıdır.

Propaganda 1: Adalar Denizi bir Yunan Denizi’dir, orada bulunan adalar da Yunan adalarıdır.

Doğrusu: Adaların hiçbiri Yunan değildir. Adalar Denizi Adaları Cenevizliler ve Saint Jean Şövalyelerinden alınmıştır.

Propaganda 2: Adalar Denizi Yunanistan’a ait adalardan oluştuğu için, tüm deniz alanları Yunanistan’ın olmalıdır.

Doğrusu: Adalar Lozan ve Paris Barış Anlaşmalarıyla devredilirken EGAYDAAK’lar (Egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada adacık ve kayalıklar)Yunanistan’a devredilmemiştir. Bu adaların egemenliği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne aittir.

Yunanistan EGAYDAAK’ların Türkiye’ye ait olduğunu bildiği için Türkiye’nin bu adaların sahibi olarak harekete geçmesinden korkmaktadır.

Bu sebeple;

1. Sürekli propaganda ile bu adaların kendinin olduğunu vurgulamaya çalışmakta, müzakerelerde bu adaların aidiyetini konuşmayı kesinlikle reddetmektedir.

2. Bu adalarda NATURA2000 gibi uluslararası çevre projeleri düzenleyerek Türkiye’nin hak iddiasını engellemek için bu adaların uluslararası sistem tarafından sahiplenilmesine çabalamaktadır.

3. Bu adalarda ABD'ye üs vermek için Amerika’yı ikna etmeye çalışmaktadır.

İlker Reis’in Yunan sahil güvenliği ile yaşadığı olay bize neyi anlatmaktadır?

a. İlker Reis Zürafa Adası açıklarında avlanmaktadır.

b. Konum olarak Zürafa Adası’ndan karasuları kadar uzak bir mesafededir.

c. Yunan sahil güvenliği gelir ve buranın Yunan karasuları olduğunu söyler.

d. Yunan sahil güvenliği yalan söylemektedir. Zira burası Yunan karasuları derken referans aldığı Zürafa Adası egemenliği Türkiye’ye ait olan bir EGAYDAAK’tır.

e. Dolayısıyla İlker Reis Türk karasularında bulunmaktadır.

f. Yunan sahil güvenliği her gün onlarca Suriyeliyi öldürdüğü gibi Türk balıkçısı İlker Reis’e neden bir şey yapamaz? Çünkü Yunanistan her hareketi emrinde olduğu ülkelerin işine gelecek şekilde çalışmaktadır.

Avrupa’ya gitmesi istenmeyen Suriyelileri geri itme yoluyla öldürmekten çekinmemektedir. Bununla birlikte, kendisi ile karşılaştırılmayacak güçte bir ülke olan Türkiye ile çatışmayı göze alamaz. Neden? Çünkü kendi savaşamayacağı için Avrupalı hamilerini zora sokmak istemez.

g. Ama Türkiye neden EGAYDAAK isimlerini hala açıklamaz ve asker-sivil herkesi böyle ortada bırakır? Anlamak mümkün değildir.

Kaynak: https://twitter.com/turkdegs/status/1489366845115219970