IMF, Asya İçin 2023 Ekonomik Görünümünü Yükseltti, Çin Ve Hindistan'ın Küresel Büyümenin Yarısını Oluşturduğu Görünmekte

Sosyal Medyada Paylaş!

IMF, Asya İçin 2023 Ekonomik Görünümünü Yükseltti, Çin Ve Hindistan'ın Küresel Büyümenin Yarısını Oluşturduğu Görünmekte

Uluslararası Para Fonu (IMF), bölgenin büyümesinin esas olarak Çin'in toparlanması ve Hindistan'daki dirençli büyümesi tarafından yönlendirileceğini ifade ederek Asya Pasifik tahminini yükseltti

Uluslararası Para Fonu, Asya-Pasifik’in gayri safi yurtiçi hasılasının 2022′de %3,8 büyüdükten sonra 2023′te %4,6 artacağını tahmin ediyor.

Bu tahmin, dünyanın geri kalanı sıkı para politikası uygulanırken ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaynaklanan daha yavaş büyümeye hazırlanırken geldi.

IMF, Salı günü yayınlanan Mayıs ayı bölgesel ekonomik görünümüne göre, Asya Pasifik'in gayri safi yurtiçi hasılasının bu yıl Ekim ayındaki tahmininden 6,3 puan daha yüksek olan %4,8 artacağını öngörüyor. 

Bölgenin küresel büyümenin yaklaşık %70′ine katkıda bulunacağı anlamına geliyor. Bölge 2022′de %3,8 genişledi.

IMF raporunda, “Asya ve Pasifik, 2023′te, ağırlıklı olarak Çin ve Hindistan’a yönelik canlı görünümün etkisiyle dünyanın ana bölgelerinin en dinamikleri olacak” söylemiyle dikkatleri bölgenin üzerine çekti.

Açıklamada, “Bölgenin en büyük iki yükselen piyasa ekonomisinin bu yıl küresel büyümenin yaklaşık yarısına katkıda bulunması bekleniyor, Asya ve Pasifik’in geri kalanı ise ek olarak beşte bir katkıda bulunuyor” ifadelerine yer verdi.

 

 

Kaynak: https://www.cnbc.com/2023/05/01/imf-asia-outlook-china-india.html