IMF başkanı ABD borç savaşını dünya ekonomisi için 'gereksiz' olarak nitelendirdi

Sosyal Medyada Paylaş!

Uluslararası Para Fonu başkanı Kristalina Georgieva Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin hükümet borcu konusundaki hesaplaşmasının dünya ekonomisi için "gereksiz" olduğunu ancak bir temerrüde düşmenin önlenebileceğini söyledi.

Georgieva ve dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olan Blackstone'un başkanı, Katar Ekonomik Forumu'na, ABD Başkanı Joe Biden ile muhalefetteki Cumhuriyetçiler arasında haziran başında son teslim tarihi yaklaşan harcama açmazından bıkkınlıklarını dile getirdiler.

Bazı Cumhuriyetçiler bir temerrüdü önlemek için hızlı bir anlaşmanın gerekli olup olmadığını sorgularken, uluslararası piyasaların cesareti kırıldı.

Georgieva, ABD'nin harcama limitleri konusunda geçmişteki hesaplaşmalarına atıfta bulunarak, "Tarih bize ABD'nin bu kavramsal varsayılanla boğuştuğunu söylüyor," dedi.

Ancak Washington dramının "bu kadar yüksek belirsizlik içinde olan bir dünya ekonomisi için gereksiz" olduğunu da sözlerine ekledi.

"Riskin her zaman orada olduğunu unutmamalıyız."

 

Büyük bir Cumhuriyetçi bağışçı olan Stephen Schwarzman, foruma "bu biraz zorlayıcı" ve "istekler ve arzular" savaşı olduğunu söyledi.

Dünya çapında 900 milyar dolardan fazla varlığı yöneten Blackstone'un başkanı Schwarzman, "Bunun gerçekten devam ettiğini hayal etmek biraz zor," dedi.

 

"Bu siyasi bir açmaz. Bence iki taraf arasında harcama seviyelerinin dondurulması konusunda yaklaşık 100 milyar dolar var. Bence bu müzakere edilebilir.

"Merkez bankaları rotasında kalmak zorunda, çünkü faiz oranlarında erken geri adım atarlarsa, o zaman gerilim büyüme için daha uzun bir süre sorun olabilir" dedi.

 

"Faiz oranları yüksek, daha uzun süre yüksek kalacaklar, ancak 2024'te, 2025'in başlarında tablonun değişmesini bekliyoruz."

Kaynak: https://www.zawya.com/en/world/americas/imf-chief-calls-us-debt-battle-unnecessary-for-world-economy-b683ujoy