IMF, İngiltere ekonomisinin resesyondan kaçınmasını bekliyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Uluslararası Para Fonu, büyüme tahminini keskin bir şekilde yükselttikten sonra, İngiltere ekonomisinin bu yıl resesyondan kaçınmasının beklendiğini söyledi.

Şimdi İngiltere'nin 2023'te %0,4 büyümesini beklerken, geçen ay ekonominin %0,3 küçüleceğini tahmin ediyor.

Büyümeye "esnek talep" ve düşen enerji fiyatları yardımcı olacaktır.

Ancak IMF, enflasyonun "inatla yüksek kaldığını" ve düşürülmesi için daha yüksek faiz oranlarının yerinde kalması gerekeceğini söyledi.

Londra'da konuşan IMF'nin genel müdürü Kristalina Georgieva, yükselen büyüme rakamının düşen enerji fiyatları, Brexit'e ilişkin endişeleri hafifletmesi ve iyileşen finansal istikrardan kaynaklandığını söyledi.

Yetkili, hükümetin "son aylarda kararlı ve sorumlu adımlar" attığını da sözlerine ekledi.

Ancak Georgieva, şu anda vergileri düşürmeyi düşünmenin zamanı olmadığını da belirterek, şu anda "ne karşılanabilir ne de arzu edilir" uyarısında bulundu.

IMF raporu, İngiltere ekonomisi için risklerin "önemli" olduğunu ve en büyük tehlikenin enflasyonu daha uzun süre yüksek tutacak "fiyat ve ücret belirlemede beklenenden daha büyük ısrardan" kaynaklandığını kaydetti.

Ayrıca Birleşik Krallık'ın, çoğu uzun süreli hastalıkları olan, çalışmayan rekor sayıda insanı ele alması gerektiğini de söyledi.

 

IMF, normalden daha hızlı ücret artışının ve pandemiden sonra normale dönen küresel tedarik zincirlerinin de büyüme artışına katkıda bulunduğunu söyledi.

Ancak, büyüme görünümünün "bastırılmış olmaya devam ettiğini" kaydetti.

 

IMF, ekonominin 2024'te %1 büyüyeceğini, 2025 ve 2026'da ise %2'ye çıkacağını tahmin ediyor.

Ayrıca, enflasyonun İngiltere Merkez Bankası'nın %2'lik hedefine, daha önce tahmin ettiğinden daha geç olan 2025 ortasına kadar geri dönmeyeceğini öngörüyor.

Ajans, "Muhtemelen daha fazla parasal sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulacak" dedi ve faiz oranlarının "enflasyonu daha güvenli bir şekilde düşürmek için daha uzun süre yüksek kalması gerekebilir" dedi.

Daha önce, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, milletvekillerine Hazine Seçim Komitesi enflasyonunun "köşeyi döndüğünü" söyledi.

Bununla birlikte, enflasyonun şu anda İngiltere Merkez Bankası'nın Şubat ayında beklediğinden %0,8 daha yüksek olduğunu kabul etti ve altta yatan nedenler olarak gıda ve giyim ve ayakkabı gibi malların yüksek fiyatlarını suçladı.

Banka, enflasyonu düşürmek için üst üste 12 kez faiz artırımına gitti, ancak bu, birçok ipotek sahibi için maliyetleri yükseltti.

Faiz oranlarıyla ilgili olarak Bailey, "Size zirvede olup olmadığımızı söyleyemem. Sanırım zirveye olduğumuzdan daha yakınız."

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-65669399