İngiliz Başbakan Sunak, ABD Başkanı Biden ile görüşmelerinde ticaret konularını gündeme getirecek

Sosyal Medyada Paylaş!

İngiliz Başbakan Sunak, ABD Başkanı Biden ile görüşmelerinde ticaret konularını gündeme getirecek+

Başbakan Rishi Sunak, Amerika Birleşik Devletleri gezisi sırasında başkanla buluştuğunda Joe Biden'ın yeşil endüstrilere yönelik amiral gemisi yatırım paketini görüşmeyi beklediğini söyledi.

Washington DC'ye seyahat eden Sunak, "sübvansiyon yarışlarının" iklim hedeflerine ulaşmak için bir çözüm olmadığını söyledi.

Bazı İngiliz bakanlar, Bay Biden'ın Enflasyon Düşürme Yasasını (IRA) dünya ticaretine zararlı olmakla eleştirdiler.

Yasa, ABD'de yeşil teknolojiyi artırmak için 370 milyar $ (297 milyar £) içeriyor.

Karbon emisyonlarını azaltma çabasıyla, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin üretimini hızlandırmak ve elektrikli arabaların alımını teşvik etmek için milyarlarca vergi kredisi ve sübvansiyon tahsis edildi.

 

Sunak, Çarşamba günü ABD gezisinin resmi etkinliklerine Arlington Ulusal Mezarlığı'ndaki Meçhul Askerin Mezarı'na çelenk koyarak başladı.

ABD ordusu, donanması, deniz piyadeleri, hava kuvvetleri ve sahil güvenlik personeli bir şeref kıtası oluşturdu.

Tören, üst düzey ABD'li politikacılar ve iş liderlerinin yanı sıra başkanla yapılacak toplantılardan önce geliyor.

Bay Sunak'ın başbakan olarak Washington DC'ye yaptığı ilk resmi ziyaret olan ziyaret öncesinde, Bay Biden'ın ekonomik paketinin küresel etkilerine ilişkin gerilimler artıyor.

 

İngiltere hükümeti, ABD planlarının ölçeğini taklit etme planları olmadığını söyleyerek, İşçi Partisi'nin İngiltere'nin gelecekteki endüstrileri çekmek için küresel bir yarışta geride kalabileceği suçlamalarına yol açtı.

Bay Sunak'ın tartışmayı umduğu bir başka alan da, Bay Sunak'ın küresel bir oyuncu olarak Birleşik Krallık için bir rol üstlenmeye çalıştığı yapay zekanın (AI) düzenlenmesidir.

Başbakan, sonbaharda AI düzenlemesi üzerine küresel bir zirveye ev sahipliği yapıyor ve bildirildiğine göre, İngiltere'nin ortaya çıkan teknoloji için herhangi bir yeni uluslararası düzenleyiciye ev sahipliği yapmasıyla ilgilendiğini ifade etti.

Bununla birlikte, İngiltere'nin artık Teknoloji ve Ticaret Konseyi (TTC) gibi Avrupalı ​​ve Amerikalı düzenleyiciler arasındaki önemli toplantıların dışında kalmasıyla, Birleşik Krallık'ın AB dışında yeni küresel kuralları ne ölçüde şekillendirebileceği belirsizdir.

İki lider, yakında belirleyici bir döneme girmesi beklenen Ukrayna'daki savaşı ve Ukrayna güçlerinden uzun zamandır beklenen bir karşı saldırının başlamış olabileceği sinyallerini de görüşecek.

Ukrayna'nın , Rusya'nın elindeki Ukrayna'daki Kakhovka barajının çökmesi ve binlerce insanın tahliyesine yol açmasından Rusya'yı sorumlu tutmasının ardından geldi . Moskova, barajı yıktığını reddediyor, bunun yerine Ukrayna'nın bombardımanını suçluyor.

ABD'ye giden uçakta gazetecilere konuşan Sunak, saldırının arkasında Rusya'nın olup olmadığı konusunda "kesin bir yargıya" varmak için "çok erken" olduğunu söyledi.

 

Ancak sorumlu Rusya bulunursa, "Rus saldırganlığından göreceğimiz yeni dipleri göstereceğini" söyledi.

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/uk-politics-65828817