INGILTERE, ABD VE AB'NIN YAPTIRIM UYGULAMA KARARI ALDIGI RUS KURUMLARI/KISILERI VE RUSYA-UKRAYNA MESELESINDE LIDERLERIN/KURUMLARIN TUTUMLARI INFOGRAFIGI

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, “İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği'nin ekonomik ve politik yaptırım uygulama kararı aldığı Rus kurumları ve kişileri” ve “Rusya-Ukrayna meselesinde liderlerin ve kurumların tutumları” başlıklı iki infografik çalışmasına imza attı.

 

İNGİLTERE, ABD VE AVRUPA BİRLİĞİ'NİN EKONOMİK VE POLİTİK YAPTIRIM UYGULAMA KARARI ALDIĞI RUS KURUMLARI VE KİŞİLERİ

 

TÜRK DEGS tarafından hazırlanan “İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği'nin ekonomik ve politik yaptırım uygulama kararı aldığı Rus kurumları ve kişileri” başlıklı çalışmada, İngiltere'nin Rusya'ya karşı yaptırımları çerçevesinde Rossiya Bank, IS Bank, Black Sea Bank, Promsvyazbank, Genady Timchenko, Igor Rotenberg ve Boris Rotenberg sıralanırken, ABD'nin Rusya'ya karşı yaptırımları çerçevesinde ise Promsvyazbank'a yer verildi. Bir başka aktör olarak Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı yaptırımları çerçevesinde Rus Devlet Duması'nın 351 üyesine yasak kararı alındığı belirtildi.

 

 

RUSYA-UKRAYNA MESELESİNDE LİDERLERİN VE KURUMLARIN TUTUMLARI

 

Merkez tarafından hazırlanan bir diğer infografikte, “Rusya-Ukrayna meselesinde liderlerin ve kurumların tutumlarına” yer verildi. ABD, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna aktörleri çerçevesinde değerlendirilen çalışmada, Rusya-Ukrayna meselesine aktörlerin liderleri ve kurumları nezdinde bir bakış gerçekleştirildi. ABD perspektifinden ABD Başkanı Biden çerçevesinden "Başkan Zelenski ile gece görüşme yaptık. Rus askeri güçlerinin sebepsiz ve haksız saldırısını kınadım. Kendisine bu gece BMGK başta olmak üzere uluslararası kınama toplamak için attığımız adımlar hakkında bilgi verdim. Yarın G7 liderleriyle, ABD müttefikleri ve ortakları Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayacaktır.” ifadelerine yer verildi. Birleşmiş Milletlerin ise, toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 24 Şubat özel oturumunda, BM Genel Sekreteri A. Guterres "Putin, birliklerinizin Ukrayna'ya saldırmasını durdurun. Barışa bir şans verin." çağrısı hatırlatıldı. Avrupa Birliği çerçevesinde ise Ukrayna'ya yönelik barbarca saldırı nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanacaktır. Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen "Başkan Putin, savaşı Avrupa'ya getirmekten sorumludur. AB'nin Rusya'yı sorumlu tutacağını, uygulanacak yaptırım paketinde kilit teknoloji ve pazarlara erişimini engelleyerek Rus ekonomisinin stratejik sektörlerini hedefleyeceğiz." dediği kaydedildi. Rusya perspektifinden ise Putin'in, "Ukrayna ordusunu, Kiev rejiminin emirlerine uymamaya davet ediyorum. Bu talebimi yerine getirecek bütün personeller, askeri harekat alanını engel olunmaksızın terk ederek ailelerine dönebilir. Olası bir kan dökülmesinin sebebi Ukrayna rejimidir. ABD ve müttefikleriyle NATO'nun genişlememesi üzerinde tekrar tekrar müzakerede bulunduk. Ancak, tutumları değişmiyor. Teklifimize cevap olarak, sahtekarlık ve yalanla, baskı ve şantaj girişimleri ile karşılaştık. Bu trajik sayfayı bir an önce kapatmak ve birlikte yürüme çağrısında bulunuyorum." dediği belirtildi. Ukrayna perspektifinden ise Zelenski'nin "Bugün Putin'i aradım. Sonuç sessizlik. Bu sessizliğin Donbass'ta olması gerekiyordu. Bu nedenle, Rusya halkına sesleniyorum. Bu şeytan ulusu yok etmek istiyor. Savaş bir felakettir. Geç olmadan durdurun. Önümüzdeki saat ve günlerde, olayların tırmanışı kabul edilemez derecede insanların acı çekmesine ve yıkıma uğramasına sebep olacaktır." dediği kaydedildi.