İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'i Ziyaret Ediyor

Sosyal Medyada Paylaş!

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'i Ziyaret Ediyor

Sunak seyahatinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşecek. İki gün sürmesi planlanan Orta Doğu ziyaretinde Sunak’ın bölge ülkelerine de ziyaretler gerçekleştirmesi bekleniyor. 

İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada Sunak’ın “Hamas’ın acımasız terör saldırısının sonucu olarak İsrail ve Gazze’deki kayıplar için başsağlığı dileyeceği” ifade edildi.

Sunak, seyahatiyle ilgili olarak “Tüm sivil ölümleri birer trajedi. Hamas’ın korkunç terör eylemi sonrasında çok sayıda insan hayatını kaybetti” açıklamasında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı ise James Cleverly de ilerleyen günlerde Mısır, Türkiye ve Katar’ı ziyaret edecek. Cleverly görüşmelerinde İsrail ve Gazze’deki barışçıl çözümler için görüşmeler sürdüreceği vurgulandı.

Hamas’ın İsrail saldırılarında en az yedi İngiliz vatandaşı hayatını kaybetti. İngiliz hükümeti, dokuz İngiliz vatandaşının da hâlâ kayıp olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı ayrıca Gazze’ye yönelik insani yardımın sağlanması ve Hamas tarafından rehin tutulan İngiliz vatandaşlarının serbest bırakılması için de girişimlerde bulunacak.

İngiltere Başbakanı Sunak’ın İsrail ziyareti öncesinde yüzlerce kişi Londra’daki Başbakanlık Ofisi’nin bulunduğu Downing Street’te Gazze’de yaşanan hastane saldırısını protesto etti.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/articles/cm5kj2yymexo