İngiltere Parlamentosuna Sözde Ermeni Soykırımını Tanıma Yasa Tasarısı Sunuldu

Sosyal Medyada Paylaş!

Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl dönümü haftasında, 9 Kasım Salı günü İngiltere Parlamentosu’nun Avam Kamarası’na Muhafazakar Milletvekili Tim Loughton tarafından “Ermeni Soykırımını Tanıma Yasa Tasarısı” sunuldu. Gerçekleşen birinci oturumda oybirliğiyle onay kararı çıktı. Yasa tasarısı ile ilgili bir sonraki okuma ve oylamanın 18 Mart 2022’de gerçekleşeceği not edildi. Loughton Avam Kamarası’nda sözlerine, sözde Ermeni soykırımının ‘Papa Francis Hazretleri tarafından 20. yüzyılın ilk soykırımı’ olarak kabul edildiğinden bahsederek başladı. ABD Başkanı Joe Biden’ın bu yıl sözde soykırımı tanıması ile beraber Almanya, İtalya, Hollanda, İsveç ve Fransa gibi Avrupalı ortaklar da dahil olmak üzere toplam 31 ülkenin soykırımı tanıdığını ve Birleşik Krallığın da soykırımı tanıması gerektiğinin altını çizdi.

Tasarı:

● Birleşik Krallık Hükümeti'nin 1915'ten1923'e kadar olan dönemde Ermenilere yönelik sözde soykırımın resmen tanımasını;

● Sözde Ermeni soykırımı kurbanları için yıllık bir anma töreni düzenlemeyi;

● Ve sözde Ermeni soykırımının okul müfredatına eklenmesini öngörmekte.

Tim Loughton 23 Nisan 2021’de İngiltere’de düzenlenen sözde Ermeni Soykırımı'nın 106. yıldönümü anma törenine giderek bir çelenk koymuştu. 23 Nisan 2021’deki törende Tim Loughton ile birlikte Birleşik Krallık Ermeni Ulusal Komitesi, Piskopos Hovakim, Ermeni Büyükelçiliği, Ermeni Toplum Konseyi ve cemaat başkanları bulunmakla birlikte, Kıbrıs Federasyonu ve Britanya Kürt Halk Demokratik Meclisi'nden ‘müttefiklerin’ de katıldığını bildirildi. Muhafazakar Tim Loughton’ın konuşunmasından dikkat çekici kesitler:

‘‘90.000 Ermeni'yi etnik temizlik tehdidi nedeniyle evlerini terk etmeye zorlayan Azerbaycan'ın son zamanlarda Dağlık Karabağ'ı işgali, Ermenilerin bugün savunmasız kaldığına dair bir uyarıdır. Utanç verici bir şekilde, Azerbaycanlılar, Dağlık Karabağ'ı Ermenilerden temizleyen hazmat giysileri giymiş yok edicileri gösteren bir dizi resmi posta pulu yayınladılar. Bazı ülkelerin soykırımın dehşetini hatırlatması gerektiğine dair daha ne tüyler ürpertici kanıtlara ihtiyacımız var?

Böyle bir girişim, tarihsel bir adaletsizliği düzeltmeye yardımcı olacaktır. Dünya çapında soykırım araştırmalarını ilerletmeye yardımcı olmak; insanlığa karşı suçlar konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek; ve Birleşik Krallık'taki Ermeni toplumuna, acılarını paylaştığımız ve tanıdığımız ve gelecekte bu tür suçların yeniden işlenmesine karşı onlarla birlikte olacağımıza dair güçlü bir mesaj ve güvence gönderin.’’

 

 

İngiltere İle Aynı Gün İsrail Parlamentosuna da Sözde Ermeni Soykırımını Tanıma Yasa Tasarısı Sunuldu!

 

Sözde Ermeni soykırımını tanıma yasa tasarısı 9 Kasım Salı günü İsrail Parlamentosu Knesset üyeleri Ya'acov Margi, Haim Biton, Moshe Arbel, Yuli Edelstein, Israel Katz ve Yoav Kish tarafından sunuldu. Tasarıyı sunan Knesset üyelerinin Netanyahu'nun Likud partisi ile başka bir muhalefet partisi olan Sa’as partisi mensuplarından oluştuğu görülmekte.1

 

İlginç bir şekilde benzer bir yasa tasarısı 2018’de Knesset üyesi Tamar Zandberg tarafından sunulmuş fakat o dönemki Netanyahu hükümetinin olumlu bakmaması nedeni ile iptal edilmişti.2

 

 

Ayrıca 2019 yılında ise ABD Başkanı Joe Biden’a yakın oldukları bilinen, bugün Başbakan Vekili ve Adalet Bakanı olan Gideon Sa’ar ile bugün Dışişleri Bakanı olan Yair Lapid tarafından tekrar sunulmuş fakat gene dönemin Netanyahu hükümetinin desteğinin az olması nedeni ile başarısız olmuştu.

 

 

Görünen o ki önceki yıllarda tasarıya karşı olan kesim bugün tasarıyı sunan kesim. Dikkat edilmesi gerekilen başka bir nokta daha var. Şuan İsrail hükümetinin, sözde soykırımı tanıyan ilk ABD Başkanı Biden’a yakın olan ve önceki yıllarda aynı tasarıyı parlamentoya sunan kişiler tarafından oluşuyor olması. 

 

 

Gazeteci Ardan Zentürk İngiltere ve İsrail’de aynı gün yaşanan bu gelişmelere ilişkin olarak gelecek sene Türkiye ve Azerbaycan’ın zor durumlar ile karşı karşıya kalabileceği konusunda önemli bir uyarıda bulundu.4Kaynakça:

[1] https://www.jpost.com/breaking-news/israeli-mks-submit-bill-to-recognize-armenian-genocide-684464

[2] https://www.jpost.com/breaking-news/israeli-mks-submit-bill-to-recognize-armenian-genocide-684464

[3] https://www.jpost.com/breaking-news/israeli-mks-submit-bill-to-recognize-armenian-genocide-684464

[4] https://www.youtube.com/watch?v=LWn1TbQasss

 

https://bills.parliament.uk/bills/3065

 

https://en.armradio.am/2021/04/23/mp-tim-loughton-to-submit-armenian-genocide-recognition-bi ll-to-british-parliament/ 

TÜRK DEGS Araştırmacısı

 

Zeynep Ceyhan