IRAK TURKMEN LIDERLERININ ‘PESMERGENIN KERKUK’U TESLIM ALMASINA’ DAIR GORUSLERI…

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi twitter hesabında, "Irak Türkmen Liderlerinin ‘Peşmerge'nin Kerkük'ü Teslim Almasına’ Dair Görüşleri…" başlıklı bir çalışma yayımlandı.

ITC KERKÜK MİLLETVEKİLİ SALİHİ, PEŞMERGE'NİN KERKÜK'E DÖNMESİNİ KABUL ETMEYECEĞİM

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, yaptığı açıklamada, Peşmergenin Kerkük’e dönmesini kabul etmeyeceğini bildirmişti. Salihi paylaşımında, “Başbakan Kazımi’nin Erbil ile anlaşması üzerine, Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesini şahsım olarak asla kabul etmedim ve etmeyeceğim” ifadelerini kullanmıştı. Salihi, Türkmen siyasetçilerin sessizliğine vurgu yaparak paylaşımının devamında “Ancak bizi şaşırtan, Türkmen siyasetçi ve partilerin bu duruma sessiz kalmasıdır” demişti. Gerçekten de Türkmen siyasiler sessiz kalmış, konu Türkiye’de neredeyse hiç gündeme gelmemişti.

MUHAMMED SADEDDİN İLHANLI OLUMLU KARŞILADI

Türkmen Kalkınma Partisi Genel Başkanı Muhammed Sadeddin İlhanlı ise Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu arasında oluşturulacak 2 ortak tugayın Kerkük ve Tuzhurmatu’ya yerleştirilmesi kararını olumlu karşıladıklarını söylemişti. 

KDP KERKÜK MİLLETVEKİLİ ŞAXEVAN ABDULLAH KERKÜK'ÜN GÜVENLİĞİNİN BÖLGESEL VE ULUSLARARASI AJANDALARA KURBAN EDİLMEMESİ KARARI YER ALIYOR DEDİ

Salihi’nin sözleri üzerine KDP Kerkük Milletvekili Şaxevan Abdullah ise “Anlaşmada Kerkük’ün güvenliğinin bölgesel ve uluslararası ajandalara kurban edilmemesi kararı yer alıyor.

KÜRDİSTAN BÖLGESİ VE IRAK ARASINDAKİ ANLAŞMAYA GÖRE...

Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki anlaşmaya göre, Peşmerge, Kerkük ile Peşmerge ve Irak güçleri arasındaki bölgelere dönüyor, nitekim buralarda güvenlik boşluğu var ve IŞİD buraları saldırılar için kullanıyor.

Peşmergenin Kerkük’e dönmesine hiçbir güç engel olamaz ve Peşmerge dönecek.” diye konuşmuştu.

Kaynak: https://odatv4.com/analiz/kerkuk-te-korkutan-gelisme-221245