İran: Doğal Gaz Boru Hatlarına Yapılan Saldırı İsrail Tarafından Düzenlendi

Sosyal Medyada Paylaş!

İran: Doğal Gaz Boru Hatlarına Yapılan Saldırı İsrail Tarafından Düzenlendi

             İran'ın Çeharmahal-Bahtiyari ve Fars eyaletlerinde doğal gaz ana dağıtım boru hatlarındaki iki noktada 14 Şubat'ta sabaha karşı şiddetli patlamalar meydana gelmişti.

            İran, İsrail’in geçen hafta doğal gaz boru hatlarına düzenlenen iki saldırının arkasında olmakla suçladı ve Gazze’ye yönelik savaşın ortasında iki ülke arasındaki gerilimi daha da artırdı.

            İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Petrol Bakanı Ovci, başkent Tahran'da düzenlenen kabine toplantısı sonrası basına yaptığı açıklamada, "Ülkenin gaz boru hatlarının patlatılması bir İsrail komplosuydu, eşsiz bir eylemle boşa çıkarılmıştır." dedi.

            Bakan Ovci, “Komplo engellendi” dedi.

            Saldırıdan sonra ülkenin hiçbir yerinde doğal gaz kesintisi yaşamadıklarını belirten Ovci, çoğunluğu dağlık ve ulaşılması zor bölgelerde bulunan doğal gaz boru hatlarının kısa sürede onarılarak yeniden işler hale getirildiğini duyurdu.

            Petrol Bakanı Cevad Ovci, patlamanın sabotaj saldırısı olduğunu belirterek, "Düşmanın planı, kışın ülkemizdeki birçok büyük şehir ve vilayete gaz akışını tamamen kesmekti." ifadelerini kullanmıştı.

Ovci, saldırının kim tarafından düzenlendiğine ilişkin bilgi vermemişti.

            İran Ulusal Gaz Şirketi Gaz Dağıtım Müdürü Said Akli ise patlama nedeniyle ülke genelindeki gaz dağıtım şebekesinde istikrarsızlık oluşmadığını, yalnızca İsfahan eyaletinde hattın yakınındaki bazı köylerde basınç düşüşü ve gaz kesintisi yaşandığını bildirmişti.

            Amerikan New York Times gazetesinin 16 Şubat'ta Batılı yetkililere ve İran Devrim Muhafızları Ordusuyla ilişkili bir askeri stratejiste dayandırdığı haberinde, sabotaj saldırısının, İran'daki bazı bölgelere gaz akışını kesintiye uğratmak amacıyla İsrail tarafından düzenlendiğini yazılmıştı.

            İran geçmişte de benzer sabotaj iddiaları için genellikle İsrail’i suçlamıştı

            Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı bir askeri strateji uzmanı da saldırının muhtemelen İsrail'in İran içindeki işbirlikçilerinin yardımıyla yapıldığının değerlendirildiğini aktarmıştı.

 

Kaynak: AA