İRAN KAYNAKLI İRAN - AZERBAYCAN GERİLİMİNİN ANA HATLARI

Sosyal Medyada Paylaş!

Kırmızı ünlem işareti simgesiİRAN KAYNAKLI İRAN - AZERBAYCAN GERİLİMİNİN ANA HATLARI

Kırmızı daire İran ordusunun 155mm obüslerini ve Karrar tanklarını Azerbaycan sınırına sevk ettiği iddia edildi.

Kırmızı daire İranlı medya kaynaklarına göre Tahran'ın Türkiye ile Azerbaycan arasında Zengezur koridorunun açılmasını istemediği ve bunu kendisine tehdit olarak gördüğü ifade ediliyor.

Kırmızı daire Erdoğan-Putin görüşmesinde gündeme gelen Iğdır-Azerbaycan arası ulaşım hattı projesini İran Kafkaslardaki stratejisi için bir tehdit olarak algılıyor.

https://www.trthaber.com/haber/gundem/turkiyeden-rusya-ile-kafkasya-hamlesi-611404.html

 

Kırmızı ünlem işareti simgesiIran ile güçlü ekonomik ve siyasi ilişkilere sahip Ermenistan'ın Hükümet Sözcüsü Mane Gevorkyan ise "Türk tarafıyla en üst ve yüksek düzeyde görüşmelere hazırız" açıklaması ile İran'ın gerilimdeki rolünü arttırıyor.

Kırmızı daire Azerbaycan'ın İran Büyükelçisi Ali Alizade, İngiltere'nin İran Büyükelçisi Simon Sherkliff'le bir araya geldi.

Yuvarlak raptiyeİran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Saeed Khatibzadeh ise "Tahran ulusal güvenliği için gerekli tüm önlemleri alacak, İran sınırlarımızın yakınında Siyonist rejimin varlığına müsamaha göstermeyecek." ifadelerini kullandı.

❗İran'ın Azerbaycan sınırına yapmış olduğu dev askeri sevkiyat üzerine İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Bakıri'nin ise şu sözleri söylediği iddia edildi;

"Azerbaycan ile durumun daha da tırmanması durumunda 4 bin füzeyle Azerbaycan'ı vururuz. Bakü diye bir yer kalmaz"

Yuvarlak raptiyeİran Devrim Muhafızları’nın Azerbaycan'da Huseynyun adlı yeni bir Şii milis gücünün kurulduğunu gösterdiği iddia edilen fotoğraflar dağıttığı iddia ediliyor!

Yuvarlak raptiyeİran devletine bağlı "Câm-ı Cem" gazetesi de "İsrail'in sesi Bakü'den duyuluyor!" diye manşet attı!

Kırmızı daire İran'ın Azerbaycan ve Türkiye'ye olan öfkesi bitmek bilmiyor! İranlı Milletvekili Erdeşir Motahhari, Azerbaycan'ı Türkiye'nin Osmanlı İmparatorluğu hayalinin peşinden gitmekle suçladı. Motahhari, "Bakü, sınırdaki topçu güçlerimizin ateş hattındadır!" dedi.

Kırmızı daire Teyit edilmemiş bir bilgiye göre, dün akşam saatlerinden itibaren Türk İHA'larının Türkiye-İran sınırında uçuşa geçtiği iddia ediliyor.

Kırmızı ünlem işareti simgesi Bu gelişmelere karşılık, İran Müslümanlar ile Yahudiler arasında gerçekleşen Hayber Savaşı’na atıfta bulunarak "Hayber Tatbikatı" adını verdiği ve Zengilan, Cebrail ve Mehri ilçeleri sınırında geniş çaplı bir alanı kapsayan bir tatbikat gerçekleştireceğini duyurdu.

Kırmızı ünlem işareti simgesiİran, uzun zamandır bu bölgede bir askeri tatbikat gerçekleştirmemişti ve Azerbaycan ile olan gerilime dini bir boyut katarak, Türklere yönelik olan düşmanlığını din ile örtmeye çalıştığı bir izlenim yarattı.

Yuvarlak raptiyeAzerbaycan, İran'ın Karabağ'daki Ermeni güçlerine tırlarla lojistik destek göndermesine nota verdi.

Aliyev: “İran tırlarına Ermeni plakalarını yapıştırdılar. Böyle bir sahtekarlık ile bizi kandırmaya çalıştılar.” dedi.

TÜRK DEGS Araştırmacıları

Ömer Memoğlu & Şafak Yıldırım