İran ve Rusya 40 Milyar Dolarlık Enerji Anlaşması İmzaladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Dünyanın en büyük gaz rezervlerine sahip iki ülkesi olan Rusya ve İran yaptırımlar karşısında güçlerini birleştirmeye yönelik adımlar atıyor. Petrol ve doğalgaz sahalarında işbirliği için İran- Rusya arasında ön anlaşma imzalandı. 

İran Petrol Bakanlığı haber ajansı Shana, bugün başkent Tahran’da Ulusal İran Petrol Şirketi (NIOC) ve Rus doğal gaz şirketi Gazprom'un yaklaşık 40 milyar dolarlık yatırımı öngören mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu.

Petrol ve doğalgaz sahalarındaki işbirliğine yönelik bu anlaşma kapsamında, Gazprom, Kish ve Kuzey Pars gaz sahalarının ve ayrıca altı petrol sahasının geliştirilmesinde NIOC'ye yardım edeceği yer alıyor. Ayrıca Gazprom, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) projelerinin tamamlanması ve gaz ihracat boru hatlarının inşasında da yer alacağını içermekte. Rusya, İran’ın LNG projelerinin tamamlanması için on milyonlarca dolar yatırım yapacağını belirtti.

Rusya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci doğal gaz rezervine sahip İran’ın ABD yaptırımları ülkede teknolojiye erişimi engelledi ve gaz ihracatının gelişimini yavaşlattı. İran’ın yeni enerji ittifakı kapsamında attığı adımlar ile yeni bir kırılma noktası yaşanıyor. Mutabakat çerçevesinde değerlendirme yapan İran Ulusal Petrol Şirketi Genel Müdürü Muhsin Hocestemehr, anlaşmayı "ülkesinin petrol sektöründeki en büyük yabancı yatırım anlaşması" olarak nitelendirdi.