İran'da 1976'dan Kalma F-14 Savaş Uçağı Düştü

Sosyal Medyada Paylaş!

İran'da modernizasyona en çok ihtiyaç duyan ordu kurumlarının başında hava kuvvetleri geliyor. 1979 yılındaki rejim değişikliğinin ardından İran büyük ve savunma ekipmanlarını da kapsayan ciddi ambargolara maruz kaldı. Bu nedenle birçok uçağın ve hava ekipmanının da modernizasyonu yapılamamakta. İran Resmi Haber Ajansı Tesnim'e göre teknik bir arıza yaşayan F-14 tipi savaş uçağı görev esnasındayken düştü. Pilot ve yardımcısının paraşütle atlayarak yaralı kurtulduğunun duyurulduğu haberin ardından İran Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu modernizasyon gerekliliği bir kere daha ortaya çıktı. 

F-14 Tomcat'in, ABD haricindeki tek kullanıcısı İran, uçakları Şah döneminde satın almıştı. Devrimden sonra Batı ile ilişkileri kopmasına ve ambargo altında olmasına rağmen halen kullanmaya devam ediyor. 07.01.1974 tarihinde imzalanan 300 milyon dolarlık sözleşme ile başlayan Persian King (İran Kralı) projesi, 30 adet F-14A-GR Tomcat uçağı, geniş bir yedek parça ve yedek motor stoğu, 424 adet AIM-54A Phoenix uzun menzilli havadan havaya füzenin teslimini kapsıyordu. Aynı yıl Haziran ayında imzalanan ikinci sözleşme ile 50 adet daha F-14A-GR Tomcat ve 290 adet AIM-54A Phoenix füzesi sipariş verildi. Persian King projesinin toplam mali boyutu 2 milyar doları bulacak ve ABD tarihinin en büyük savunma ihracatlarından biri haline gelmişti. İran için üretilecek uçaklar, ABD Deniz Kuvvetleri için üretilenlerle küçük ayrıntılar haricinde aynı kabiliyet ve donanıma sahipti. Radar, elektronik harp ve özsavunma sistemlerinde bir farklılık yoktu. Bilakis, İran F-14’leri o dönem son derece gizli olan AN/APX-81-M1E IFF dost düşman tanıma sistemi ile donatılmıştı. Uçaklar için İsfahan’da 8’nci Taktik Avcı Üssü adlı çok büyük bir üs inşa edildi. Bir yandan da çok sayıda pilot, silah sistem subayı ve teknisyen, eğitim için ABD’ye gönderilmişti.

1979 yılındaki rejim değişikliğinin ardınan Humeyni yönetimi İran ordusunun küçültülmesi kararını aldı bununla birlikte ABD'den ciddi bir ambargoya maruz kalan 1979 sonrası İran özellikle Hava Kuvvetlerini geliştirme ve modernize etme konusunda ciddi eksiklikler yaşayarak bugünlere geldi. Hala Şah döneminde satın alınan 1976 model F-14 savaş uçaklarının kullanıldığı İran'da sıklıkla teknik arızaya bağlı uçak düşmeleri meydana geliyor.