IRAN'IN ISFAHAN KENTINDE BINLERCE KISI NEHRIN CANLANDIRILMASI TALEBIYLE PROTESTO GERCEKLESTIRDI

Sosyal Medyada Paylaş!

Cuma günü İran devlet televizyonu tarafından yayınlanan görüntüler ve sosyal medyada dolaşan düzinelerce video, İstihfan kentinde büyük Zayandeh Rud Nehri'nin aktığı büyük bir çorak toprak şeridinde duran denizi ve çiftçileri yayınladı.

 

İran'ın merkezindeki İsfahan kentinde binlerce protestocu, "İsfahan'a nefesini ver, Zayandeh Rud'umuzu geri ver" sloganlarıyla kuruyan büyük bir nehrin yeniden canlandırılması talebiyle bir eylem gerçekleştirdi.

 

Nehir, yıllardır su kıtlığı ve kuraklıkla karşı karşıya kalması sebebiyle çiftçiler, konuya yeterli dikkat verilmediğinden aralıklı olarak protesto ettiler. Ancak yetkililer, soruna henüz sürdürülebilir bir çözüm bulabilmiş değil.

 

Eski yönetimler çözümler bulmaya söz vermişti ve ülkenin Yüksek Su Konseyi, sekiz yıl önce sürdürülebilir bir çözüm olduğunu söylediği büyük bir sulak alanın canlandırılmasını içeren dokuz maddelik bir planı onayladı, ancak bu plan hiçbir zaman tam olarak uygulanmadı.

 

Yapılan protesto devlet büyüklerinin dikkatini çekti ve konuyu ciddi bir şekilde takip edeceğine söz verdi. Başkan Ebrahim Raisi çevre uzmanlarıyla bir toplantı düzenledi, ayrıca Ebrahim Raisi’nin ilk başkan yardımcısı Mohammad Mokhber, devlet yayın kuruluşuyla kısa bir telefon görüşmesinde protestoculara doğrudan hitap etti.

 

Kaynak: https://www.aljazeera.com/news/2021/11/19/thousands-protest-in-irans-isfahan-to-demand-revival-of-river