İŞKENCENİN SEBEBİ; BATI TRAKYA'DA MÜSLÜMAN TÜRK OLMAK!

Sosyal Medyada Paylaş!

İŞKENCENİN SEBEBİ; BATI TRAKYA'DA MÜSLÜMAN TÜRK OLMAK! 1913 Atina Antlaşması ile Yunanistan'daki Müslüman Türk azınlık dini anlamda özerk bırakılmıştır! Müftülük makamı aynı zamanda bütün Türk azınlığı temsil eden bir makam konumundadır.

YUNANİSTAN'IN DEVLET GENETİĞİ;HUKUKSUZLUK Yunanistan,Atina Antlaşması'nın müftülerin görev bölgesindeki Müslümanlar tarafından seçilmesini öngören 11.maddesine rağmen seçilen müftüleri tanımıyor. Batı Trakya Türk halkının seçtiği müftüleri de makam gaspıyla suçluyor.

YUNANİSTAN SADECE ADALAR DENİZİ'NDE DEĞİL BATI TRAKYA'DA DA LOZAN'I İHLAL EDİYOR Yunanistan'ın imzacı olduğu 1923 Lozan'a göre Batı Trakya Türk azınlığı kendi din işlerini Yunan Hükümetinden bağımsız olarak organize etme hakkına sahip fakat Yunanistan buna izin vermiyor.

BATI TRAKYA'DA TÜRK'E DAİR HER ŞEY YASAK! Türk azınlığa yoğun baskılar uygulayan Yunanistan azınlığın “Türk” ismini kullanmasını, Türklerin toprak ve taşınmaz mal satın almalarını yasaklamış, Türk okullarında Türk öğretmenlerin görev yapmalarına sınırlamalar getirmiştir!

SOYKIRIMIN YASAL(!) TEMELİ; 240 İMAM YASASI 2017'de “240 İmam Yasası”nı devreye sokmuştur. Bu yasaya göre okullarda din öğretimi Yunanca olacak ve aynı zamanda Türk Okulları’nda verilen Kur’anı Kerim eğitimi de Yunanca yaptırmaktadır!

SUÇLARI NAMAZ KILDIRMAK! 10 Ekim 2016 tarihinde İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete ve Gökçepınar Müftüsü Erkan Azizoğlu cenaze namazı kıldırdıkları gerekçesiyle “makamı gasp” suçlamasıyla 7’şer ay hapis cezasına çarptırıldı!

TÜRK MADDİ VARLIĞINA EL KONULUYOR! 24 Haziran 2019 tarihinde Yunan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 53. maddesine göre, vakıfların yönetim ve denetimi de tamamen Yunan devletine geçiyor ve medreselerin kapatılması konusunda Yunanistan Eğitim Bakanlığına yetki tanınmıştır.