İsrail, Energean'ın Katlan rezervuarını doğal gaz keşfi olarak resmen tanıdı

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail, Energean'ın Katlan rezervuarını doğal gaz keşfi olarak resmen tanıdı

İsrail Enerji Bakanlığı, İngiliz-Yunan petrol ve gaz şirketi Energean tarafından keşfedilen bir açık deniz doğal gaz rezervini resmi olarak bir keşif olarak sınıflandırdı ve gelişiminin önünü açtı.

İsrail Ulusal Altyapı, Enerji ve Su Bakanı Katz Çarşamba günü Energean'a Olympus olarak da bilinen Katlan yatağının bir doğal gaz keşfi olarak tanınmasını sağladı.

Tahminen 68 milyar metreküp (bcm) gaz tutan Katlan, İsrail'in Akdeniz kıyısındaki Energean'ın sahibi olduğu Karish ve Tanin doğal gaz sahaları içinde yer alıyor.

Energean CEO'su Mathios Regas, "Son yıllarda İsrail'de böyle bir çalışma yürüten tek şirket olduğumuz için, bu başarı Energean için büyük bir gurur kaynağı" dedi. Bu keşfin hem yerel hem de bölgesel pazarlarda İsrail gazı arzı için yeni fırsatlar açacağına inanıyoruz” dedi.

Doğal gaz keşfinin resmi olarak tanınması, Energean'ın Katlan yatağı için bir geliştirme planı sunabileceği anlamına gelir. İsrail hükümetinin onayını aldıktan sonra, petrol ve gaz araştırmacısı, birkaç yıl sonra İsrail pazarına ve Mısır ve diğer bölgesel ve Avrupa pazarları gibi potansiyel ihracat pazarlarına doğal gaz üretmesi beklenen sahayı geliştirmeye başlayabilir.

Bakanlık, Energean'ın Katlan sahasını geliştirmeyi ve Karish rezervuarından doğal gaz çıkarmak için kullanılan yüzer üretim, depolama ve boşaltma (FPSO) tesisi dahil olmak üzere mevcut altyapıyı kullanmayı planladığını söyledi.

Energean, İsrail'in Akdeniz'deki ekonomik sularında bulunan Karish ve Tanin doğal gaz sahalarını, hükümetin yerel enerji piyasasındaki rekabeti artırmaya çalışması nedeniyle 2016 yılında satın aldı. Kariş sahasından üretim Ekim 2022'de başladı.

Rigas 18 Mayıs'ta "Karish sahasından üretimi artırıyoruz ve İsrail'de dört aydır katı gaz ve sıvı üretimi gördük" dedi.

“Bu yıl, Energean İsrail'in gaz talebinin önemli bir bölümünü karşılamayı bekliyor. Bu nedenle, yeni keşfedilen [Katlan] Olympus Bölgesi kaynağımızı olabildiğince verimli bir şekilde geliştirmek için hızla ilerliyoruz” diye ekledi.

Energean ayrıca, Katlan rezervuarından gaz temini için iki potansiyel ihracat rotası belirlemiştir. Aralık 2021'de Energean, Mısır Doğal Gaz Holding Şirketi (EGAS) ile başlangıç ​​hacimlerinden başlayarak yılda ortalama 3 bcm'ye kadar doğal gazın 10 yıllık bir süre için alım satımı için bir mutabakat zaptı imzaladı. nerji şirketi aynı zamanda GKRY ve/veya Mısır üzerinden boru hattı ve LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ile diğer bölgesel ve Avrupa pazarlarına ihracat yapmayı da araştırıyor.

İsrail'in doğal gaz üretim çalışmaları, ülkeyi enerji bağımsızlığına giden bir yola soktu ve çok az doğal kaynağa sahip bir bölgede Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının yol açtığı en kötü enerji krizinden korudu.

Tahminen 22 trilyon fit küp gaz içeren, dünyanın en büyük derin su gazı keşiflerinden biri olan İsrail'in Leviathan'ından çıkan doğal gaz, Aralık 2019'da İsrail iç pazarına akmaya başladı. Şu anda, maksimum kapasite 1,2 milyara kadar İsrail, Mısır ve Ürdün'e gaz arzı ve satışı için Leviathan rezervuarından günde fit küp veya yılda 12 milyar metreküp doğal gaz borularla çekiliyor.

Katz, “Lisans 12'de keşfedilen Katlan rezervuarı, yerel enerji ekonomisinin çehresini çoktan değiştirmiş ve İsrail Devleti'ni bir dünya enerji gücü haline getirmiş olan ülkemizdeki mevcut doğal gaz rezervlerine katılıyor” dedi. “Akdeniz sularında ek keşif potansiyeli var.

"Liderliğimdeki bakanlık, İsrail Devleti'nin enerji güvenliği ve güvenilir, temiz bir barış ortamının sağlanması için topraklarımızdaki doğal gaz rezervlerini geliştirmeye ve ilave doğal gaz rezervlerinin aranmasını ve keşfedilmesini teşvik etmeye devam edecektir. karşılanabilir İsrail enerji ekonomisi” diye devam etti.

Kaynak: https://www.timesofisrael.com/israel-officially-recognizes-energeans-katlan-reservoir-as-natural-gas-discovery/