İsrail- Filistin Savaşı Şiddetini Korurken ABD, Bölgeye F-16 Filosunu Gönderdi

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail- Filistin Savaşı Şiddetini Korurken ABD, Bölgeye F-16 Filosunu Gönderdi

İsrail- Filistin çatışmasında gerilim yükselirken ABD, askerlerinin savunma yeteneklerini artırmak için bölgeye daha önce konuşlandırdığı bir dizi askeri gücün yanında F-16 uçağını filosunu da gönderdi.

Pentagon, Filistin militan grup Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırasından bu yana, İran tarafından desteklenen milis grupları tarafından hem Irak hem de Suriye’de terörle mücadele misyonları yürüten ABD kuvvetlerine bir düzineden fazla saldırıda bulunulduğunu söyledi.

Pentagon Basın Sözcüsü Hava Kuvvetleri Tuğgenerali, "Bu saldırıları gerçekleştiren grupların [İslam Devrim Muhafızları (IRGC)] ve İran rejimi tarafından desteklendiğini biliyoruz " dedi. General Pat Ryder şu ifadeleri ekledi: "Gördüğümüz şey, bölgedeki ABD güçlerine ve personeline karşı, çok yakın vadede İran'ın vekil güçlerinden ve nihayetinde İran'dan gelecek daha ciddi bir tırmanma ihtimalidir."

Bölgedeki ABD güçlerini koruma çabası, Hamas'ın İsrail'e saldırmasından bu yana bakanlığın odaklandığı üç temel hedeften biridir. Ryder, bakanlığın aynı zamanda İsrail'in kendisini saldırılara karşı savunma hakkını desteklemeye ve bölgede daha geniş bir çatışmayı caydırmaya odaklandığını da bildirdi.

İsrail'in savunmasına yardımcı olmak için Ryder, ABD'nin İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) güvenliği yeniden sağlaması ve halkını koruması için güvenlik yardımı konusunda acele ettiğini söyledi.

“Vurguladığımız gibi bu, hassas güdümlü mühimmat, küçük çaplı bombalar, toplar, mühimmat, Demir Kubbe önleyicileri ve diğer kritik teçhizatı da içeren İsrail'in talep ettiği yetenekleri de içeriyor. Ryder, İsrailli ortaklarımızla savunma ihtiyaçları konusunda yakın temas halinde olmaya ve İsrail'in güvenliğine bağlı kalmaya devam ediyoruz" dedi.

IDF, altyapı ve tünel şaftları da dahil olmak üzere yüzlerce Hamas hedefinin imha edildiğini söyledi

 

Kaynak: https://english.alarabiya.net/News/middle-east/2023/10/25/US-sends-F-16s-to-MidEast-to-protect-troops-as-tensions-rise-amid-Israel-Hamas-war