İsrail, Gazze açıklarından doğal gaz çıkarmak için Filistin Yönetimi ile 'gizli görüşmeler' yapıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

RAMALLAH: İsrail hükümeti, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın izniyle, Gazze Şeridi'nin kıyısındaki Gazze Denizcisi olarak bilinen bir sahadan gaz çıkarmak için Filistin Yönetimi ile "gizli görüşmeler" yürütüyor, bölgesel kaynaklar doğruladı.

Kaynaklar, İsrail hükümetinin, Akdeniz'de Gazze kıyısına 36 km uzaklıkta bulunan ve geçen yıl sonunda oluşturulan gaz sahasıyla ilgili kendi iç görüşmelerini yürüttüğünü belirtti.

Kaynaklar, görüşmelerin İsrail ile Filistin Yönetimi arasında son dönemde ABD'nin arabuluculuğunda başlayan siyasi ve güvenlik süreci kapsamında yenilendiğini söyledi.

Akabe ve Şarm El-Şeyh'te yapılan görüşmelerde Gazze Deniz sahasının geliştirilmesi ve gaz çıkarılmasına hazırlanması konusunun yer aldığını da sözlerine eklediler.

Bu görüşmeler Filistin ve İsrail taraflarındaki güvenlik ve siyasi yetkilileri ABD'nin himayesinde bir araya getirdi. Görüşmelere Ürdün ve Mısır'ın da katıldığı bildirildi.

İsrail tarafı, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı Tzachi Hanegbi ve işgal altındaki topraklardaki hükümet operasyonlarının koordinatörü Ghassan Olyan tarafından yönetiliyor.

Kaynaklar, İsrail'in adımın Filistinlilere ekonomik olarak fayda sağlayacağına ve bunun uzun vadede güvenlik geriliminin azaltılmasına katkıda bulunabileceğine inandığını söyledi. Gazze Denizinden gaz çıkarılmasının "İsrail'in onayına tabi" olacağını da eklediler.

Kaynaklar ayrıca, İsrail tarafının gaz sahalarını yasal olarak yalnızca devletlerin yönetme hakkına sahip olduğunu iddia ederek "karmaşalar" dile getirdiğini söyledi.

İsrailliler, Filistin Yönetimi'nin bunu tek başına yapamayacağı için bu açmazın çözümünün Mısır'ın gaz çıkarma projesine sponsor olması olduğunu söylüyor.

Kaynaklar, konuyla ilgili İsrail-Mısır görüşmelerinin geçtiğimiz günlerde üst düzey yetkililerin katılımıyla yapıldığını ortaya koydu.

Filistin Yatırım Fonu, Şubat 2021'de Müteahhitler Birliği ile Mısır'ın EGAS'ı ile Gazze Denizi gaz sahasının geliştirilmesinde işbirliği yapmak üzere bir anlaşma imzaladı.

İsrail, Filistin Yönetimi'ne, ABD ve Mısır taraflarına konuyla ilgili iç müzakerelerin yeniden başlaması konusunda "çeşitli kanallar aracılığıyla" bilgi verdi. Mısır ve ABD tarafları, bazı Filistin şüpheciliğine rağmen projeyi destekliyor.

Filistinliler, 1990'ların sonunda keşfedilen Gazze Deniz sahasının kendilerine ait olduğunu söylüyor.

İsrail'in Filistinlilerin petrolden yararlanma taleplerini reddetmesi nedeniyle bölgeden gaz çıkarılmadı.

Kaynaklar, projenin tamamlanmasında “güvenlik sorunları” olduğuna inanıyor.

İsrail'in bir değerlendirmesine göre, "Hamas boş durmayacak, bu yüzden asıl soru gaz sahasının nasıl geliştirileceği" ve İsrail'de böyle bir adımın kamuoyunda eleştiriye yol açacağı korkusu var.

Kaynak: https://www.arabnews.com/node/2298436/middle-east