İsrail, Güney Afrika’yı asılsız iddialarla suçluyor

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail, Güney Afrika’yı asılsız iddialarla suçluyor

İsrail, Güney Afrika'yı, BM'nin en yüksek mahkemesinin Gazze'nin güneyindeki Refah kasabasındaki askerî harekâtını durdurmaya zorlamasını sağlama girişiminde gerçeği çarpıtmakla suçladı.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD) perşembe günü, Güney Afrika'nın mahkemeye İsrail'in "(Filistinlileri) yeryüzünden silmeyi" amaçladığını söylemesi ve Refah'ı "son direniş" olarak nitelendirmesiyle iki günlük duruşmalara başladı. İsrail'in avukatları cuma günü mahkemeye yanıtlarını sunacaklar.

Mahkeme, Güney Afrika'nın Ocak ayında İsrail'i Gazze'deki Filistinlilere karşı soykırım yapmakla suçladığı bir davayı değerlendiriyor. İsrail iddiayı yanlış ve "fena halde çarpıtılmış" olarak reddetti. Güney Afrika, son başvurusunda, İsrail'i yardım görevlileri, gazeteciler ve araştırmacılar için Gazze'ye "engelsiz erişime" izin vermeye zorlamaya çalışıyor. Güney Afrika, İsrail'i Filistinlilere karşı soykırım kampanyası olduğunu söylediği şeyi tırmandırmakla suçlayarak Lahey'deki mahkemeye davasını açtı. Güney Afrikalı Avukat Vaughan Lowe KC mahkemeye verdiği demeçte, Refah kampanyasının "Gazze'nin ve Filistin halkının yok edilmesindeki son adım" olduğunu söyledi.

Gaza war: Israel accuses South Africa of false claims at ICJ (bbc.com)