İsrail ordusu Gazze şehrini kuşattı

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                                  İsrail Ordusu Gazze Şehrini Kuşattı

İsrail Ordusu Gazze Şeridi'ndeki Hamas'ın diğer mevzilerine saldırdı ve mühürlü kıyı bölgesindeki en büyük şehri kuşattı. Askeri sözcü Daniel Hagari Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, Gazze kentinin "terör örgütü Hamas'ın odak noktası" olduğunu söyledi. Aynı zamanda, İsrail'in Lübnan sınırındaki çatışmalar tırmanmaya devam ediyor ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın Gazze savaşının patlak vermesinden bu yana yaptığı ilk konuşma durumu daha da kötüleştirebilir.

Lübnan'dan gelen bombardımana yanıt olarak İsrail ordusu, kendi açıklamalarına göre Perşembe akşamı Nasrallah'ın İran yanlısı milislerinin askeri mevzilerine saldırdı. Ordu sözcüsü Hagari, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki savaşa odaklanmaya devam edeceğini, İran'ın vekillerini İsrail'in dikkatini dağıtmaya çağırdığını söyledi. "Hamas'ı yok etmeye odaklandık."

Şii İran tarafından da desteklenen Lübnan'daki Hizbullah'ın genel sekreteri, Gazze savaşının başlamasından bu yana ilk kez Cuma öğleden sonra halka seslenecek. Öldürülen Hizbullah savaşçıları için bir anma töreni resmi olarak ilan edildi – ancak Nasrallah'ın açıklamaları, Hizbullah milislerinin İsrail ile İslamcı Hamas arasındaki savaşa giderek daha fazla girip girmeyeceğini de gösterebilir.

İsrail ordusuna göre, Perşembe günü Gazze Şeridi'nde 130'dan fazla terörist "ortadan kaldırıldı". Kaçının hala hayatta olduğu belli değildi. İsrail askeri sözcüsü Hagari, askerlerin savaşın gerekli olduğu her yerde göğüs göğüse çarpışmada teröristleri öldürdüğünü söyledi.