İsrail Savaşın Başlangıcından Bu Yana 7,8 Milyar Dolar Borçlandı

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail Savaşın Başlangıcından Bu Yana 7,8 Milyar Dolar Borçlandı

İsrail Maliye Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'de Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 30 milyar şekel (7,8 milyar dolar) borçlandığını açıkladı.

Bakanlığa göre, bu miktarın 4,1 milyar doları uluslararası piyasalardaki ihraçlarda ortaya çıkan dolar cinsinden borçtu. Pazartesi günü, İsrail bakanlığının haftalık tahvil ihalesinde yerel piyasada 957 milyon dolar daha topladığı bildirildi. İsrail hükümeti, orduyu finanse etmek ve Gazze sınırına yakın işletmelerin yanı sıra kurbanların ailelerini tazmin etmek için harcamaları önemli ölçüde artırdı. Tüm bunlar, geçen ay bir yıl öncesine göre yedi kattan fazla bir artışla 6 milyar dolara yükselen rekor bir bütçe açığına yol açtı.

İsrail Maliye Bakanlığı da Kasım ayında geçen aya göre %75 daha fazla borçlanma planlarını açıkladı. Bu arada, İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron, hükümeti "ekonomiyi destekleme ve sağlam bir mali pozisyonu sürdürme" arasında denge kurmaya çağırdı. Geçen ay, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İsrail'in notunu 'durağa'dan 'negatif'e düşürdü. Bunu, ülkeyi negatif not izlemeye alan ve uzun süreli bir savaşın İsrail'in kredi notunda önemli bir bozulmaya yol açabileceği konusunda uyaran Fitch izledi. Moody's ayrıca ülke için olası bir not indirimini düşündüğünü söyledi.

Kaynak: The Palestine Chronicle